کلیه طرح های توجیهی موجود در سایت توسط کارشناسان ما به صورت به روز قابل تهیه و تدوین می باشد ، همچنین تهیه این طرح ها در قالب فرمت بانک صنعت و معدن و کامفار نیز امکان پذیر است . لطفا جهت مشاوره تلفنی و اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید 08338210395-08338232664-09129379915
fixed
fixed
fixed
fixed
پشتیبان شماره یک

پشتیبانی

طرح توجیهی تولید شمش روی
 

معرفی محصول طرح توجیهی:

گزارش حاضر مطالعات امکانسنجی مقدماتی تولید شمش روي میباشد. این مطالعات در قالب متدولوژي مطالعات امکانسنجی تهیه گردیده است و مطابق متدولوژي فوق ، ابتدا محصول مورد مطالعه به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسی هاي لازم روي بازار آن صورت خواهد گرفت و در ادامه مطالعات فنی در خصوص چگونگی تولید و امکانات سخت و نرم افزاري مورد نیاز نیز شناسایی شده و در نهایت ظرفیتهاي اقتصادي و حجم سرمایه گذاري مورد نیاز براي اجراي طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران و علاقه مندان محترم بتوانند کلیه اطلاعات مورد نیاز را کسب و در جهت انجام سرمایه گذاري اقتصادي با دید باز و مسیر شفاف اقدام نمایند. امید است این مطالعات کمکی هرچند کوچک در راستاي توسعه صنعتی کشورمان بعمل بیاورد .

فلز روي و آلیاژهاي آن در دسته فلزات غیرآهنی  و از نقطه نظر متالورژیکی وعلل خصوص از دید ریخته گري، در دسته فلزات و آلیاژهاي سفید قرار دارد. روي یکی از فلزات دانه درشت میباشد که در درجه حرارت محیط از شکنندگی زیاد برخوردار است. در حرارت 100تا 200 درجه سانتیگراد داراي قابلیت تغییر شکل مکانیکی میباشد که با توجه به ساختمان  کریستالی آن که منشور و با اضلاع ثابت C = 4.936Aوa = 2.569Aa  و نسبتa/c= 1.85 میباشد از خاصیت آنیزوتروپیک )چند سویی( شدید برخوردار است.

روي با وجود تبلور در شبکه منشور فشرده برخلاف منیزیم و برلیوم از خواص شدید فلزي برخوردار نمیباشد و به دلیل عدم تطابق همسایگی در صفحات افقی نسبت به قائم عددهاي همسایگی 6 و 6 در بعضی از منابع فقط عدد همسایگی 6 براي آن منظور گردیده است که از قانون A-N  که مختص غیرفلزات میباشد نیز تبعیت میکند .روي فلزي است به رنگ سفید مایل به آبی که در درجه حرارت  419/4 درجه سانتیگراد ذوب و در درجه حرارت 906 درجه سانتیگراد تبخیر میگردد. روي از فشار بخار بسیار زیاد برخوردار است و عملا دًر حالت مذاب خاصیت جذب و حل گازهاي متعارف را ندارد. روي با علامت اختصاري Zn جرم اتمی65/38  و عدد اتمی 30 همراه با کادمیوم و جیوه بین ستون دوم و سوم جدول تناوبی قرار دارد. عدد اکسیداسیون فلز روي همیشه ( 2+) میباشد.روي در هوا از فیلم نازکی از اکسید و یا کربنات پوشیده میشود که فلز را از اکسیداسیون بعدي حفاظت میکند  فیلم ZnO که در درجات حرارتی کمتر از 200 درجه سانتیگراد از فشردگی زیاد  برخوردار است، مقاومت روي را در مقابل اکسیژن و خورندگی آب و املاح دریایی تضمین می کند بدین ترتیب گرچه روي در سري نیروي الکتروموتوري(E.M.F)بسیار بالاتر از  هیدروژن قرار دارد با این حال آب به سختی بر آن تأثیر میکند. علت عدم تأثیر آب بر روي، حضور لایه اکسید روي است که در آب نامحلول میباشد. روي همچنین در مقابل آهن نقش آند را بازي میکند و سرعت خوردگی کم و یکنواختی دارد.

از لحاظ خواص متالورژیکی و ریخته گري روي داراي خواصویژه و بالایی میباشد. فشار بخار بالاي آن، عدم جذب گازها، شدت اکسیداسیون پائین، نقطه ذوب کم و سیالیت خوب باعث شده که روي از خواص ریخته گري بالایی برخوردار گردد بویژه آلیاژهاي روي که در ریخته گريتحت فشار مصرف زیادي در ساخت قطعات ظریف و با اشکال پیچیده دارند.هر چند که روي در مقایسه با مس و آلومینیوم به صورت مستقیم در مقیاس بسیار کمتري در  ساخت قطعات و ابزارهاي مختلف صنعتی بکار میرود ولی استفاده گسترده از آن در بخشهاي دیگر صنعت مانند گالوانیزاسیون و تهیه آلیاژها بر اهمیت صنعتی آن بهعنوان یک فلز مهم در صنعت امروزه دنیا افزوده، بطوریکه در دسته فلزات غیرآهنی امروزه پس از آلومینیوم و مس، روي در رده سوم تولید جهانی قرار دارد .تعداد و تنوع صنایع فعال در هر یک از زمینه هاي مصرف روي در کشور بسیار زیاد میباشد.این صنایع شامل انواع صنایع مختلف تولید کننده ورق، لوله، مفتول و پروفیل گالوانیزه، تولید کنندگان انواع ورق، لوله، شمش، مفتول و پروفیل برنجی، تولید کنندگان انواع ورقهاي از جنس روي، تولید کنندگان آلیاژهاي روي (عمدتا زاماكها)، تولید کنندگان محصولات شیمیایی بر پایه روي و ... میباشند.

بررسی کاربردهاي شمشروي:

فلز روي با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خود در زمینه هاي مختلف مصرف میشود که مهمترین آنها عبارتند از:

(Galvanizing) محصولات گالوانیزه

(Zinc-base Alloys) آلیاژهاي روي

(Brass) آلیاژهاي (حاوي روي (عمدتا برنج

(Rolled Zinc) نورد روي

(Chemicals) محصولات شیمیایی

بزرگترین مصرف کننده جهانی شمش روي، صنایع گالوانیزاسیون میباشد. محصولات تولیدي در این صنعت براي محافظت از خوردگی محصولات تمام شده از جمله فولاد براي ساختمانها و پلها، پیچ و مهره، ورق، سیم و لوله از روي استفاده میشود.فلز روي به علت دارا بودن مقاومت زیاد در برابر خوردگی به عنوان پوشش محافظ براي آهن و فولاد کاربرد زیادي دارد بطوریکه این صنعت بزرگترین مصرف کننده روي جهان میباشد. دومین زمینه اصلی مصرف شمش روي در جهان در تولیدات برنج میباشد. برنجها آلیاژهاي مس- روي با میزان روي در محدوده 20 تا 45 درصد میباشند. این آلیاژ گاهی حاوي سایر فلزات نیز میباشد. برنجهاي آلفا با میزان روي در حدود 28 تا 37 درصد آلیاژهاي ریخته گري یک فازي میباشند که براي کارهاي سرد از قبیل عملیات نورد، پرسکاري، کشیدن و براي کارهاي ریخته گري در ظرفیت پائین مناسب میباشند. در دنیاي امروز صنعت روي به عنوان یکی از صنایع مادر و تعیین کننده، مطرح می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است. امروزه با توجه به رشد روز افزون صنعت و افزایش جمعیت جهان و به تبع آن افزایش نیاز بشر به روي و محصولات روي بر اهمیت آن ها روز به روز افزوده می شود.

هنگامی که از میزان توسعه یافتگی کشورها سخن به میان می آید شاخصهایی را براي رتبه بندي و شناخت توسعه یافتگی در نظر میگیرند به عنوان مثال مصرف شونده روي در هر کشور نشان دهنده وضعیت سرمایه گذاریها و اجراي طرحهاي عمرانی و بالاخره توسعه یافتگی است .این رسم دنیاي ماست که سخت ترینها در تعیین انسانی ترین پدیده ها مانند توسعه موثر هستند و ایران هم در این جریان ناگزیر از کسب مراتب بالاتر تا بتواند ساکنانش را از مواهب توسعه بهره مند سازد . به هر حال موقعیت ایران از لحاظ توسه یافتگی نشان می دهد همچنان ظرفیت هاي فراوانی براي رسیدن به رتبه هاي بهتر وجود دارد که نتیجه آن افزایش مصرف روز افزون محصولاتی مانند شمش روي است.

مناسب برای
اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی اعتباری
گرفتن وام قرض الحسنه خود اشتغالی از صندوق مهر امام رضا
ارائه طرح به منظور استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده
گرفتن مجوز های لازم از سازمان های دولتی و وزارت تعاون
ایجاد کسب و کار مناسب با درآمد بالا و کارآفرینی


این طرح توجیهی شامل موارد زیر است :

معرفی محصول
مشخصات کلی محصول
شماره تعرفه گمرکی
شرایط واردات
استانداردهای ملی وجهانی
قیمت تولید داخلی و جهانی محصول
موارد مصرف و کاربرد
کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول
اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز
کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول
وضعیت عرضه و تقاضا
بررسی ظرفیت بهره برداری و وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه و در دست اجرا و روند تولید از آغاز برنامه سوم تا کنون
بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال
بررسی روند مصرف از آغاز برنامه
بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه سوم و امکان توسعه آن
بررسی نیاز به محصول یا اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم
بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید و تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم
در فرآیند تولید محصول
ماشین آلات
بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی شامل برآورد حجم سرمایه گذاری ثابت
محوطه سازی
ساختمان
ماشین آلات
تاسیسات
وسائط نقلیه
تجهیزات و وسائل اداری و خدماتی
هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده
هزینه های قبل از بهره برداری
سرمایه در گردش
برآورد حقوق و دستمزد
برآورد آب, برق, سوخت و ارتباطات
هزینه های تعمیر و نگهداری و استهلاک
هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده تولید
هزینه های توزیع و فروش
جدول هزینه های ثابت و متغیر تولید
نتیجه گیری
میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه و محل تامین آن
پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح
وضعیت تامین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
بررسی و تعیین میزان آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی و چگونگی امکان تامین آنها در منطقه مناسب برای اجرای طرح
وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی شامل حمایت تعرفه گمرکی و حمایتهای مالی
تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد های جدید
در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی وضعیت این پروژه ها چگونه خواهد بود
مراجع
پیوست ها ( بخش نامه های مربوط به قوانین واردات و صادرات )


 طرح توجیهی تولید شمش روی,دانلود طرح توجیهی تولید شمش روی,دانلود رایگان طرح توجیهی تولید شمش روی,طرح شمش روی
   مبلغ دانلود 10,0000 ریال
دانلود