کلیه طرح های توجیهی موجود در سایت توسط کارشناسان ما به صورت به روز قابل تهیه و تدوین می باشد ، همچنین تهیه این طرح ها در قالب فرمت بانک صنعت و معدن و کامفار نیز امکان پذیر است . لطفا جهت مشاوره تلفنی و اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید 08338210395-08338232664-09129379915
fixed
fixed
fixed
fixed
پشتیبان شماره یک

پشتیبانی

طرح توجیهی تولید محصولات ریخته گری
 

معرفی محصول طرح توجیهی:

گزارش حاضر مطالعات امکانسنجی مقدماتی تولید محصولات ریخته گري میباشد که در قالب متدولوژي علمی مطالعات امکانسنجی تهیه گردیده است و مطابق متدولوژي فوق ، ابتدا محصول مورد مطالعه به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسی هاي لازم روي بازار آن صورت خواهد گرفت و در ادامه مطالعات فنی در خصوص چگونگی تولید و امکانات سخت افزاري و نرم افزاري مورد نیاز نیز شناسایی شده و در نهایت ظرفیتهاي اقتصادي و حجم سرمایه گذاري مورد نیاز براي اجراي طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران و علاقه مندان محترم بتوانند کلیه اطلاعات مورد نیاز را کسب و در جهت انجام سرمایه گذاري اقتصادي با دید باز و مسیرشفاف اقدام نمایند. امید است این مطالعات کمکی هرچند کوچک در راستاي توسعه صنعتی کشورمان بعمل بیاورد .محصولات مورد مطالعه طرح حاضر، انواع قطعات صنعتی میباشد که از طریق ریخته گري تولید میگردند. این روش در صنعت براي ریخته گري فلزات غیر آهنی، شامل آلومینیوم و فلزات از این رنگین می باشد . البته باید گفت که ریخته گري تحت فشار آلومینیوم( DIE CASTING )از این  بحث مستثنی است .

آلومینیوم: آلومینیوم فلزي است سبک، با رنگ روشن، مقاوم در مقابل بسیاري از عوامل شیمیایی مانند زنگ زدگی ، خوردگی و غیره و این خواصبارز آن سبب شده است که در بسیاري از تجهیزات ، ماشینآلات و ابزارآلات کاربرد آن روز به روز عمومیت پیدا نماید. قطعات تولید شده از2/3برابر از فولاد سبکتر است و لذا بسیاري از لوازم خانگی، ماشینهاي داراي ، ماشین آلات صنعتی، خودروها، هواپیما و حتی صنایع نظامی که در آنها وزن اهمیت بالا میباشد داراي کاربرد است. قطعات صنعتی آلومینیومی به روش هاي مختلف تولید میگردند که ریخته گري دستی ، تحت فشار و ریژه از جمله آنها می باشد. در طرح حاضر هدف تولید محصولات ریخته شده آلومینیوم از طرق معمولی ( ماسه اي) می باشد. در این روش فلز مذاب آلومینیوم بصورت بدون فشار به داخل قالب ماسه اي ریخته شده و قطعه تولید میگردد. ارزانی تولید قطعه و سادگی فرایند اصلی ترین عوامل استفاده از روش ریخته گري عادي آلومینیوم است .

فلزات رنگین : آلیاژ هاي مس که شامل برنج و برنز می باشد در این گروه قرار می گیرد .این آلیاژها از خصوصیات منحصر به فردي بر خوردار می باشند که همین خصوصیات سبب شده تا تولید و مصرف آن ها عمومیت پیدا کند . خود روغنکاري ، قابلیت بالشتک پذیري ، انعطاف پذیري ، کار پذیري ، ضریب هدایت خوب حرارتی و الکتریکی و خصوصیات دیگر از جمله ویژه گی هاي این فلزات محسوب می گردد .قطعات صنعتی که از این فلزات استفاده می کنند از طرق مختلف تولید می گردند که ریخته گري از از روشهاي فوق می باشد و در طرح حاضر نیز هدف استفاده از این روش است .

معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات:

آلومینیوم

فلز آلومینیوم از وزن بسیار پایین تري نسبت به فولاد برخوردار است. از طرف دیگر این قطعات در مقابل اکسیژن و رطوبت هوا و حتی آب مقاوم بوده و زنگ نمیزنند. از طرف دیگر خاصیت آببندي این قطعات در مقایسه با فولاد بسیار بهتر و قابل قبول تر است و به واسطه همین خصوصیات، کاربرد آن در صنایع بسیار متداول میباشد که ذیلاً به موارد مهم آن اشاره شده است.

الف) کاربرد درصنعت خودرو

قطعات آلومینیوم در خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این فلز در ترکیب با فلز روي تشکیل آلیاژي به نام زاماك را میدهد که آلیاژ فوق از استحکام و سفتی بیشتري نسبت به آلومینیوم خالصبرخوردار است و لذا در بسیاري از قطعات خودرو کاربرد پیدا مینماید که ذیلاً به مواردي از آنها اشاره شده است:

پوسته سرسیلندر

پوسته کلاج

پوسته اویل پمپ

پوسته جعبه دنده

پوسته جعبه فرمان

پوسته سیبک

پوسته زیرموتور

قطعات نگهدارنده آیینه ها

طوقه فرمان

برخی از این قطعات از طریق دایکاست (ریخته گري تحت فشار )و برخی دیگر از طریق ریخته گري در ماسه انجام می گیرد که انتخاب روش دقیق تابع نوع خودرو و محل استفاده قطعه می باشد .

ب) کاربرد در ساخت قطعات ماشین آلات صنعتی

کاربرد قطعات آلومینیومی در ماشین آلات صنعتی بسیار متنوع است. البته باید گفت که تعداد مصرف در این حوزه در مقایسه با صنعت خودروسازي پایین است ولی تنوع مصرف بسیار بالاتر از آن است. ساخت لچکیها، پوسته هاي موتور و گیربکسها و کلیه قطعات دیگر که وزن قطعه در آن از اهمیت بالا برخوردار باشد ، مورد استفاده دارد .

ج) کاربرد در لوازم خانگی

وزن پایین و همچنین عدم زنگ زدگی آلومینیوم، سبب شده است که قطعات ساخته شده از آن در لوازم خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرد. به طوري که تعدادي از قطعات لوازم برقی و غیر برقی خانگی مانند رخت آویز ها ، وسایل آشپزخانه ، ابزارآلات دستی خانگی و .... از قطعات آلومینیوم است.

فلزات رنگین مورد استفاده فلزات رنگین در ساخت برخی قطعات صنعتی مانند یاتاقان ها ، قطعات منتقل کننده حرارت ، شیر الات خانگی و صنعتی و برخی اتصالات آنها می باشد .خاصیت انعطاف پذیري خوب این فلزات و همچنین کیفیت آب بندي آنها از دلایل عمده کاربرد در صنعت می باشد. فلزات رنگین از خاصیت خوب خود روغنکاري بر خوردار می باشند و روي همین امر در یاتاقان ها و شیر آلات صنعتی و خانگی مورد استفاده بسیار وسیع دارند . در شیر آلات باز و بسته کردن شیر عموما بصورت دستی انجام می گیرد و لذا لازم است این مکانیزم مستلزم دریافت نیروي پائینی باشد و برنج ها به علت دارا بودن خاصیت خود روغنکاري قابلیت ارائه این خواسته را دارا هستند .

در یاتاقان ها عموما شفت گردان فولادي در داخل یاتاقان قرار می گیرد . لذا یاتاقان لازم است از دو خصوصیت عمده زیر برخوردار باشد .

خاصیت خود روغن کاري :

براي گردش بدون اصطکاك شفت ، لازم است یاتاقان از نرمی لازم بر خوردار باشد که فلزات رنگین از این خاصیت برخوردار هستند .

عدم سائیدگی شفت:

در مکانیزم هاي یاتاقان ، شفت ها از اهمیت و قیمت بالاتر از یاتاقان ها برخوردار هستند . از اینرو لازم است در حین کار یاتاقان نرم تر از شفت باشد تا بدینوسیله عمر شفت بیش از یاتاقان شود . فلزات رنگین از این خاصیت نیز برخوردار هستند . یکی دیگر از موارد کاربرد برنج ها ، ساخت قفل ها ، لولا ها و یراق آلات است . برنجها در این حوزه از مصرف بعنوان فلزات بدون جایگزینی هستند .

مناسب برای
اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی اعتباری
گرفتن وام قرض الحسنه خود اشتغالی از صندوق مهر امام رضا
ارائه طرح به منظور استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده
گرفتن مجوز های لازم از سازمان های دولتی و وزارت تعاون
ایجاد کسب و کار مناسب با درآمد بالا و کارآفرینی


این طرح توجیهی شامل موارد زیر است :

معرفی محصول
مشخصات کلی محصول
شماره تعرفه گمرکی
شرایط واردات
استانداردهای ملی وجهانی
قیمت تولید داخلی و جهانی محصول
موارد مصرف و کاربرد
کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول
اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز
کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول
وضعیت عرضه و تقاضا
بررسی ظرفیت بهره برداری و وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه و در دست اجرا و روند تولید از آغاز برنامه سوم تا کنون
بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال
بررسی روند مصرف از آغاز برنامه
بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه سوم و امکان توسعه آن
بررسی نیاز به محصول یا اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم
بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید و تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم
در فرآیند تولید محصول
ماشین آلات
بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی شامل برآورد حجم سرمایه گذاری ثابت
محوطه سازی
ساختمان
ماشین آلات
تاسیسات
وسائط نقلیه
تجهیزات و وسائل اداری و خدماتی
هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده
هزینه های قبل از بهره برداری
سرمایه در گردش
برآورد حقوق و دستمزد
برآورد آب, برق, سوخت و ارتباطات
هزینه های تعمیر و نگهداری و استهلاک
هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده تولید
هزینه های توزیع و فروش
جدول هزینه های ثابت و متغیر تولید
نتیجه گیری
میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه و محل تامین آن
پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح
وضعیت تامین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
بررسی و تعیین میزان آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی و چگونگی امکان تامین آنها در منطقه مناسب برای اجرای طرح
وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی شامل حمایت تعرفه گمرکی و حمایتهای مالی
تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد های جدید
در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی وضعیت این پروژه ها چگونه خواهد بود
مراجع
پیوست ها ( بخش نامه های مربوط به قوانین واردات و صادرات )


 


 طرح توجیهی تولید محصولات ریخته گری,دانلود طرح توجیهی تولید محصولات ریخته گری,دانلود رایگان طرح توجیهی تولید محصولات ریخته گری,طرح توجیهی محصولات ریخته گری,طرح تولید محصولات ریخته گری
   مبلغ دانلود 10,0000 ریال
دانلود