کلیه طرح های توجیهی موجود در سایت توسط کارشناسان ما به صورت به روز قابل تهیه و تدوین می باشد ، همچنین تهیه این طرح ها در قالب فرمت بانک صنعت و معدن و کامفار نیز امکان پذیر است . لطفا جهت مشاوره تلفنی و اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید 08338210395-08338232664-09129379915
fixed
fixed
fixed
fixed
پشتیبان شماره یک

پشتیبانی

طرح توجیهی تولید همزمان برق و حرارات CHP با فرمت word
 

طرح توجیهی تولید همزمان برق و حرارات CHP با فرمت word

تداوم رشد مصرف انرژی در کشور به همراه بهره وری پایین تولید، انتقال و توزیع انرژی سبب گردیده است تا آینده نامطلوبی برای این بخش در حال وقوع باشد، به گونه ای که حتی در صورت تحقق کلیه برنامه های توسعه بالادستی ظرف مدت ده سال آینده ، مصرف انرژی از تولید انرژی اولیه از جمله نفت و گاز فراتر رفته و کشور به وارد کننده انرژی تبدیل خواهد گردید.

این امر قطعاً اثرات اقتصادی و اجتماعی نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. این در حالی است که با اجرای برنامه و سیاست های اجرایی مدیریت و افزایش بازده و همچنین ارتقاء بهره وری در عرضه و ایضا تقاضای انرژی با هدف جلوگیری از اتلاف انرژی در بخش های مختلف عرضه و تقاضا و بازیافت آن به منظور ارتقاء کارایی انرژی در بخش های یاد شده و مدیریت بهینه منابع سوخت و انرژی کشور و صیانت از محیط زیست می توان انتظار داشت اقدامی عملی و اجرایی برای مقابله با بحران پیش رو در کشور محقق گردد.

مدیریت کارایی انرژی به تنهایی و تحت تأثیر تعادل میان عرضه و تقاضای انرژی به وجود نخواهد آمد و لازم است دولتها و مراجع سیاست گذار و تصمیم گیر از راهکارهای مناسب برای نیل به آن استفاده کنند . از جمله راهکارهای در حال استفاده در کشورهایی که پیشرفت های بسیاری را در این زمینه برای آن جوامع بهمراه آورده است، تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف است.

از سال 1973 میلادی، مصادف با وقوع اولین شوک نفتی در جهان مسئله کارایی انرژی در کشور مطرح، اما هیچگاه در برنامه ریزی ها به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است متأسفانه ایران در حال حاضر در استفاده از روش تولید همزمان برق و حرارت برای تولید انرژی هیچ سهمی ندارد.

کشورهایی نظیر فنلاند، استرالیا و سوئد تمام ظرفیت تولید نیروگاه های حرارتی خود را با روش تولید همزمان برق و حرارت استفاده می نمایند. همچنین کشورهای دانمارک، هلند، آلمان ، روسیه ، اتریش ، ژاپن ، انگلستان و آمریکا حداکثر ظرفیت تولید برق حرارتی خود را به استفاده از روش مذکور اختصاص داده اند و کشورهای کانادا، هندوستان ، آفریقای جنوبی ، ایرلند ، کره جنوبی ، مکزیک و یونان نیز به میزان قابل توجهی به این روش روی آورده اند.

مزایای تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف :

  • افزایش بازده سوخت دریافتی به برق تحویلی از کمتر از 30 درصد به 80 تا 95 درصد
  • امکان حضور طیف گسترده بخش خصوصی بدلیل سهولت تأمین مالی ( از 1 تا 40 میلیارد ریال برای هر واحد)
  • حذف تلفات توان پیک 30 درصدی و تلفات انرژی 18 درصدی
  • توسعه پدافند غیر عامل و افزایش 5 برابری امنیت صنعت در مقابل حملات نظامی و تروریستی و کاهش نیاز به احداث ظرفیت های جدید انتقال و توزیع ( - (congestion 5 کاهش پرباری شبکه
  • تملک کمتر زمین برای توسعه شبکه و کاهش تبعات مالی، اجتماعی و زیست محیطی
  • افزایش پایداری و امنیت فنی سیستم قدرت 69 برابر، افزایش 30 درصدی بار پیک نسبت به متوسط بار شبکه، تلفات انتقال و توزیع را می سازد در حالی که در روش تولید همزمان در محل مصرف این تلفات نزدیک به صفر است.

69 برابر آن یعنی 30% خواهد بود. اگر تلفات انرژی شبکه انتقال و توزیع 18% باشد تلفات توان زمان پیک عبارت دیگر از 40 هزار مگاوات تولیدی در زمان پیک 28 هزار مگاوات توان به بار می رسد.

  • امنیت شبکه تولید متمرکز با 25% ذخیره چرخان تأمین می شود، در حالی که در تولید همزمان در محل مصرف نیاز به ذخیره چرخان نیست. با احتساب ذخیره چرخان برای تأمین 28 هزار مگاوات بار نیاز به 50 هزار مگاوات ظرفیت سازی تولید است.

ارزش اقتصادی توسعه تولید همزمان برق و حرارت:

نسبت سود به هزینه تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف نسبت به روش فعلی تولید برق در کشور به بیش از 9 برابر برآورد می گردد و با احتساب نرخ صادراتی هر بشکه نفت خام برابر 50 دلار، ارزش صادرات انرژی قابل صرفه جوئی در طول برنامه پنجم توسعه به میزان 2100 هزار میلیارد ریال و سهم صنعت برق از آن مبلغ 680 هزار میلیارد ریال بر آورد می شود.

معمولاً در مولدهای قدرت امروزی، از سوزاندن سوختهای فسیلی و حرارتی حاصله برای تولید قدرت محوری و سپس تبدیل آن به انرژی الکتریسیته استفاده می شود. متداولترین این سامانه ها نیروگاه های عظیم برق می باشند. در نیروگاه های حرارتی که سهم عمده ای در تأمین نیاز الکتریسیته جوامع مختلف دارند، بطور متوسط تنها یک سوم انرژی سوخت ورودی به انرژی مفید الکتریسیته تبدیل می شود.


 طرح توجیهی chp-طرح توجیهی تولید همزمان برق و حرارات-برق-خط تولید chp-ماشین آلات chp
   مبلغ دانلود 1,500,000 ریال
دانلود