logo-samandehi
کلیه طرح های توجیهی موجود در سایت توسط کارشناسان ما به صورت به روز قابل تهیه و تدوین می باشد ، همچنین تهیه این طرح ها در قالب فرمت بانک صنعت و معدن و کامفار نیز امکان پذیر است . لطفا جهت مشاوره تلفنی و اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید 08338210395-09129379915
fixed
fixed
fixed
fixed
پشتیبان شماره یک

پشتیبانی

تاریخ:  1398/7/15
جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری افزایش یافت/افزایش تولید ۱۳ درصدی یخچال و فریزر

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با اشاره به افزایش جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته از افزایش تولید ۱۳ درصدی یخچال و فریزر خبر داد.

 

*** تبدیل کردن تحریم‌ها به فرصت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری، اظهار کرد:

در سال ۹۷ با اجرای دو مرحله تحریم و افزایش هزینه‌های بنگاه‌های تولیدی، کسانی که در خارج از کشور برای ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی می‌کردند امیدوار شدند در سه‌ماهه چهارم سال گذشته نتایجی بگیرند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، گفت:

از ابتدای سال ۹۸ همه سیستم کشور خود را بازیابی کرد و نگاه این شد که چگونه تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی، افزود: با غلبه بر فضای ناامیدی بر نهضت ساخت داخل توجه ویژه شد و ثبات نرخ ارز نیز به ما در بهبود وضع بنگاه‌های اقتصادی و کارگاه‌های تولیدی کمک کرد.

 

*** جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری افزایش یافت

 

زرندی، ادامه داد: در پنج‌ماهه سال ۹۸ تعداد ۱۵۲۶ جواز تأسیس و ۲۳۹۹ پروانه بهره‌برداری صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ به‌ترتیب ۱۸ و هشت و چهار و دهم درصد افزایش یافته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با بیان اینکه بر فضای ناامیدی که دشمن ایجاد کرده بود غلبه کرده‌ایم، اضافه کرد:

در پنج‌ماهه امسال ۱۰ میلیون و ۳۱ هزار تن فولاد خام و هشت میلیون و ۹۱۶ هزار تن محصولات فولادی تولید شده که به‌ترتیب شش و نیم و ۹ و سه‌دهم درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

زرندی در ادامه، افزود: در تولید لوازم خانگی نیز وضع رو به بهبود است و تولید یخچال و فریزر ۱۳ درصد افزایش یافته است.

 

*** افزایش نرخ ارز بر کاهش واردات کالاهای مصرفی

 

وی، گفت: با رشد تولید محصولات پتروشیمی نیز روبه‌رو هستیم اما در صنعت خودرو امسال ۲۹۱ هزار دستگاه تولید شده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

زرندی، اضافه کرد: افزایش نرخ ارز بر کاهش واردات کالاهای مصرفی به‌ویژه محصولات نساجی و پوشاک اثر مثبت بسیاری داشت به‌طوری که فعالان این حوزه در سه‌ماهه آخر سال ۹۷ سه شیفت کار می‌کردند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، اذعان کرد:

البته در رویکردمان برای استفاده از فضای تحریم و تبدیل آن به فرصت ۱۰۰ درصد موفق نبوده‌ایم اما در بسیاری حوزه‌ها با بهبود وضع اقتصادی روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه فقط در یک حوزه تنش‌هایی به‌دلیل تعدد دستورالعمل‌ها وجود دارد، گفت:

در بقیه حوزه‌ها در این زمینه دستورالعمل‌ها کاهش یافته و ثبات ایجاد شده است.

 
*** ارتقاء رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی

 

زرندی، اضافه کرد: در شاخص تجارت فرامرزی رتبه ایران از ۱۶۶ در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۲۱ ارتقاء یافته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، افزود:

اصل درآمد مالیاتی کشور معادل ۶۱ و ۸۲ صدم درصد را حوزه صنعت و معدن پرداخت می‌کند در حالی که این سهم در فرانسه ۱۶ و نیم، در کره جنوبی ۱۳ و ۶دهم و در بیشتر کشورها بین ۱۲ تا ۱۵ درصد است.

وی، همچنین گفت: در ایران نسبت مالیات به GDP حدود هفت‌ونیم درصد اما در بسیاری از کشورها این نسبت ۳۰ درصد است.

زرندی، ادامه داد: این مسأله به‌دلیل فرار مالیاتی و تبعیض مالیاتی است در حالی که یکی از ابزارهای سیاست‌گذاری مهم در دست دولت برای تغییر رفتارهای بنگاه‌های اقتصادی؛ مالیات است و نباید بخش صنعت و معدن جور فرار مالیاتی و تبعیض‌ها را بکشد.

 

*** شاخص تورم تولید ۶۰ درصدی در سال ۹۷

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با بیان اینکه شاخص تورم تولید در سال گذشته ۶۰ درصد شد، افزود:

در سال ۹۷ برای تثبیت وضع بنگاه‌های اقتصادی و تولیدکنندگان به ۳۶۱ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم اما آن‌چه برای کل بخش صنعت در حوزه سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تأمین شد ۲۰۸ هزار میلیارد تومان بود، امسال تخمین ما؛ تأمین ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.

وی، تصریح کرد:  نگاه به تأمین منابع مالی بخش صنعت و معدن باید تغییر کند و آن‌چه موجب رونق تولید می‌شود؛ تسهیلات سرمایه ثابت است نه سرمایه در گردش و ۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه ثابت نیاز داریم.

زرندی، گفت: وزارت صمت در نیمه دوم سال بر حوزه صنایع پیشران تمرکز کرده است و هشت گروه در این حوزه مشخص شده‌اند.

 

*** جلوگیری از واردات یک سری کالاها در سال ۹۷

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، افزود:

در سال ۹۷ به‌دلیل نداشتن ارز از واردات یک سری کالاها جلوگیری کردیم و در برخی نیز مانند داروها، لوازم خانگی و خودرو به‌سمت ساخت داخل رفتیم.

علی‌اصغر اژدری  نیز در این برنامه، اظهار کرد:

بهبود وضع اقتصادی اتفاقی نیست بلکه به‌دلیل اتخاذ سیاست‌هایی از جمله ثبات نرخ ارز، تنظیم بازار، ثبات قیمت‌ها، تنظیم بازار سرمایه و کاهش تنش‌ها و از بین رفتن سفته‌بازی در خریدهای بورس کالاست.

پژوهشگر اقتصادی با بیان اینکه در سال ۹۷ رشد بخش نفت و گاز منفی ۱۴ درصد بوده است، ابراز کرد:

سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور هشت درصد است و رشد شش‌درصدی امسال این بخش تأثیر چندانی در کل میزان رشد اقتصادی کشور ندارد.

 

*** اختلال در فضای کسب‌وکار

 

وی در ادامه، گفت: در شش‌ماهه نخست سال ۹۷؛ تعدد بخشنامه‌ها فضای کسب‌وکار را مختل کرده بود اما در سال ۹۸ در دستورالعمل‌ها ثباتی ایجاد شده است که در بهبود اقتصاد کشور تأثیرگذار است.

اژدری، یادآور شد: تا زمانی که طرح جامع مالیاتی اجرا نشود و هر سال تکالیف مالیاتی برای سازمان مالیات تعریف شود به‌دلیل محدود بودن پایه‌های درآمدی، سازمان مالیات سراغ واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی شناسنامه‌دار می‌رود.

این پژوهشگر اقتصادی، گفت:

اگر سازمان مالیات طرح جامع مالیاتی از جمله مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کند؛ درآمد مالیاتی افزایش و فشار بر بخش صنعت و تولید کاهش می‌یابد.

 

*** کاهش تنش‌ها در بازار خودرو

 

اژدری، افزود: اجرای طرح جامع مالیاتی تنش‌ها در بازار خودرو، ارز و سکه را نیز کاهش می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پژوهشگر اقتصادی در پایان، اظهار کرد:

بخش خصوصی باید مطالبه‌گر باشد و راهکارهای کارشناسی برای تدوین سیاست‌ها به دولت ارائه دهد.


طرح توجیهی، اعتماد سازان ، تسهیلات ،گردشگری،اشتفال،اعتبار،کار آفرینی امید،وام،روستایی،میلیون،50،بیستون،اول،رتبه،شهرک،صنعتی،صنعت