کلیه طرح های توجیهی موجود در سایت توسط کارشناسان ما به صورت به روز قابل تهیه و تدوین می باشد ، همچنین تهیه این طرح ها در قالب فرمت بانک صنعت و معدن و کامفار نیز امکان پذیر است . لطفا جهت مشاوره تلفنی و اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید 08338210395-08338232664-09129379915
fixed
fixed
fixed
fixed
پشتیبان شماره یک

پشتیبانی

آموزش نگارش طرح های توجیهی بخش اول

 

عنوان طرح یا ایده در کاربری های مختلف :

..........................................................................................................

مدت زمان اجرای طرح :

..........................................................................................................

مبلغ هزینه طرح :

..........................................................................................................

محل اجرای طرح :

..........................................................................................................

 

 

 

نام و نام خانوادگی انجام دهنده مطالعات :

..........................................................................................................

تاریخ :

..........................................................................................................

نشانی :

..........................................................................................................

شماره تلفن :

..........................................................................................................

 

 

1-   بخش معرفی

الف ) نام و نشان متقاضیان :

حقیقی :

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

نوع پست / سمت

تحصیلات

تجربه

 

 

 

 

 

 

 

حقوقی :

 

نام شرکت

نوع شرکت

تعداد و نوع سهام

شماره ثبت

محل ثبت

تاریخ ثبت

 

 

 

 

 

 

 

 

نام و مشخصات سهام داران عمده :

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

درصد سهام

تعداد سهام

مبلغ سهام

 

 

 

 

 

 

 

 

ب) مشخصات محل اجرای مطالعات :

استان :  .....................................................................................................................................................................

شهرستان : ................................................................................................................................................................

بخش : ........................................................................................................................................................................

ابعاد و مساحت : .......................................................................................................................................................

نزدیکترین شهر و فاصله آن تا محل کسب و کار : ...........................................................................................

فاصله محل استقرار کسب و کار تا جاده اصلی ، نوع راه و جاده مربوطه :...................................................

امکانات تامین مواد و لوازم در محل :....................................................................................................................

امکانات تامین نیروی کار ماهر در منطقه :..........................................................................................................

ترسیم کروکی زمین محل استقرار کسب و کار :...............................................................................................

ج) عنوان محصول یا محصولات ( کالا / خدمات ) و ظرفیت تولید :

 

ردیف

نام محصول

ظرفیت تولید سالانه

واحد

قیمت فروش کنونی هر واحد در بازار

 

 

 

 

 

 

 

د) میزان سرمایه گذاری :

 

سرمایه کل

آورده کارآفرین

آورده سهامداران

تسهیلات

 

 

 

 

 

 

و ) میزان اشتغال زایی طرح ( پیش بینی ) :.....................................................................................................

ه ) اعلام محرمانه بودن طرح ( در صورت لزوم ) :............................................................................................

2-   خلاصه مدیریتی / اجرایی :

زمینه اصلی موضوع کسب و کار خود را توصیف کنید . ماموریت و اهداف اصلی شرکت شما چیست ؟ فرصت های موجود در این کسب و کار و راهبردهای دستیابی به آنها کدامند ؟ بازار هدف خود را بطور خلاصه تشریح نمایید .

موقعیت و جایگاه شما در آینده این کسب و کار و در میان رقبا چگونه خواهد بود ؟ تیم کاری خود را معرفی نمایید . نوع کسب و کار ( تولیدی ، خدماتی ، تجاری و ... ) خود را مشخص نمایید . نوع مالکیت حقوقی آن را مشخص نمایید . سرمایه مورد نیاز کسب و کار خود را از چه منابعی تامین می کنید ؟ اطلاعات مالی مهم از وضعیت گذشته و برنامه ریزی برای آینده از قبیل درآمد ، سود خالص ، دارایی ها و تعداد و نوع سهام را مشخص نمایید .

3-   تجزیه و تحلیل صنعت :

الف ) تجزیه و تحلیل محیطی :

محیط کسب و کار :

آیا خدمات لازم به منظور پشتیبانی عملیات تولید در منطقه وجود دارد ؟ ( دفاتر حقوقی ، عرضه کنندگان مواد مصرفی و ... ) . آیا خدمات و زیر بنای مناسب برای کارکنان و خانواده های آنها وجود دارد ؟ ( محل اسکان ، فروشگاه ، مدرسه ، بیمارستان و ... ) چه روش های حمل و نقلی در دسترس است ؟ آیا محل استقرار کسب و کار شما از نظر ضوابط زیست محیطی و اصول ایمنی مناسب است؟

فرهنگ ( اعتقادات مذهبی ، فرهنگ مصرف ، آداب و رسوم ) :

آیا با فرهنگ ( ارزش ها ، باورها ، اعتقادات مذهبی ، فرهنگ مصرف و ... ) منطقه ای که کسب و کار شما در آن قرار دارد آشنایی دارید ؟ آیا فرهنگ منطقه ، کالاهای تولید شده / خدمات ارائه شده شما را می پذیرد ؟ آیا فرهنگ منطقه مانع ایجاد ، توسعه و ترویج بخشهایی از کسب و کار شما می شود؟ بررسی نمایید آیا می توانید بدون درنظر گرفتن موانع فرهنگی موجود ، کسب و کار خود را راه اندازی نمایید ؟

اقتصاد :

در راه اندازی کسب و کار خود تا چه حد به عواملی از قبیل علاقمندی مشتریان ، سطح درآمد آنها و نحوه دسترسی شان به محصولات توجه کرده اید ؟ آیا توان خرید مشتریان خود را در نظر گرفته اید ؟ آیا محصولات شما با توان خرید مشتریانتان متناسب می باشد ؟ تاثیر تغییرات اقتصادی مانند توان خرید ، مالیات ، نرخ ارز و ... را در کسب و کار خود مشخص نمایید .

تغییرات جمعیتی :

تغییرات جمعیتی مانند اندازه جمعیت ، توزیع ، ترکیب ، اشتغال ، سطح درآمد ، سطح تحصیلات آحاد جمعیتی چه تاثیری بر کسب و کار شما دارد ؟ آیا تاثیر چالش های جمعیتی ایران مانند تراکم زیاد جمعیت در سنین جوتنی ، مهاجرت و اشتغال را بررسی نموده اید ؟ تغییرات جمعیتی چه فرصت ها و مخاطراتی را برای کسب و کار شما بهمراه خواهد داشت ؟

ب ) تجزیه و تحلیل بازار :

اندازه بازار و نرخ رشد :

اندازه بازار و نرخ رشد بازار را مشخص نمایید . تخمین ها و برآورد های رشد را با استفاده از عواملی همچون روند صنعت ، تاثیر فناوری های جدید ، روند های اقتصادی ، اجتماعی ، سیاست های دولت و نیازهای مشتریان انجام دهید .

بررسی روندهای بازار :

بازار محصولات خود را بررسی نمایید . آیا این بازار در حال رشد است یا رو به تغییرات می رود ؟ آیا بازار شما پتانسیل رشد و توسعه را دارد ؟ شاخص های فناوری موثر بر بازار کدامند ؟ عوامل فصلی موثر در بازار کدامند ؟ قوانین و مقررات موثر بر بازار کدامند ؟

ساختار بازار :

نوع بازار محصولات خود را ( انحصاری ، رقابتی ، بین المللی و ... ) مشخص نمایید . فعالان موجود در بازار ( واحدهای صنعتی ، وارد کنندگان ، تولید کنندگان ) را شناسایی نمایید . عوامل کلیدی موفقیت در بازار کدامند ؟ آیا تجزیه و تحلیل SWOT را برای ورود به بازار انجام داده اید ؟ بازار را به مصرف کنندگان اصلی و جزئی تقسیم بندی نمایید ؟

بررسی رقبا :

رقبای مستقیم و غیر مستقیم شما چه کسانی هستند ؟ تهدیدات احتمالی را که ممکن است از جانب آنها به شما برسد کدامند ؟ برتری ها و کاستی های رقبای شما در زمینه هایی مانند مدیریت ، شبکه توزیع ، منابع مالی ، مزایای قیمت و مواردی از این قبیل چیست ؟ وضعیت رقبای خود را در آینده مشخص نمایید . آیا می توانید بازار رقبای خود را تصاحب کنید ؟ در مورد نحوه انجام این کار توضیح دهید . تولید کنندگان فعلی ، ظرفیت تولید آنها ، محل استقرار ، طرح های توسعه ، تکنولوژی های مورد استفاده ، سال تاسیس و بهره برداری آنها را بررسی نمایید .

تجزیه و تحلیل عرضه و تقاضا :

میزان واردات محصول را به تفکیک اقلام و طی سال های گذشته بررسی نمایید . عرضه کنندگان را بر حسب پارامترهایی مناسب ( ظرفیت تولید ، حجم فروش ، نوع محصول ، کیفیت محصول ، فاصله جغرافیایی ، نوع تولید ، میزان تبلیغات و ... ) تقسیم بندی کنید . عرضه را برحسب طرح های در دست اجرا ، پیش بینی زمان بهره برداری ، ظرفیت هر کدام و مواردی از این قبیل پیش بینی نمایید . روند تقاضا را در گذشته بررسی و تحلیل نمایید . میزان تقاضا را پیش بینی کنید .

بررسی فرصت واردات و صادرات محصول :

میزان واردات و قیمت متوسط محصول وارداتی و نام محصول داخلی را در صورتی که در کشور موجود باشد ( در 5 سال گذشته ) مشخص نمایید .

 

نام محصول

واحد اندازه گیری

سال ... 138

سال ... 138

سال ... 139

مقدار واردات

قیمت واحد واردات

قیمت واحد تولید داخل

مقدار واردات

قیمت واحد واردات

قیمت واحد تولید داخل

مقدار واردات

قیمت واحد واردات

قیمت واحد تولید داخل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا به بازار جهانی و صادرات فکر می کنید ؟ برنامه شما برای ورود به بازار جهانی چیست ؟

بررسی قیمت :

آیا قیمت محصولات ، با ارزش مورد انتظار مشتری یکسان است ؟ قیمت محصولات خود را با توجه به مواردی از قبیل کیفیت ، محل و منطقه کسب و کار و ... در سال های گذشته مقایسه و تحلیل کنید . روند تغییرات قیمت محصول را بررسی و تحلیل نمایید .

ج ) تجزیه و تحلیل فنی :

رویه های تولید ( وضع موجود ) :

رویه های تولید خود را مشخص نمایید . آیا شرکت / سازمان شما با رویه های برتر موجود در صنعت آشنایی دارد ؟ رقبای شما از چه روش هایی برای تولید محصولات خود استفاده می نمایند ؟ آیا روش های موجود برای تولید محصولات شما مناسب می باشند ؟ آیا شرکت / سازمان شما روش یا روش های تولید منحصر به فرد و رقابتی برای تولید محصولات خود دارد ؟

تکنولوژی تولید :

آیا تکنولوژی مورد نیاز شما در دسترس است ؟ آیا هزینه تهیه آن بالاست ؟ آیا برنامه مشخصی برای تهیه تکنولوژی مورد نیاز خود دارید ؟ مشخصات تکنولوژی مورد نظر شما ( داخلی / خارجی ، ظرفیت ، تامین قطعات و مواد اولیه ) چیست ؟ عمر تکنولوژی فعلی خود را چگونه پیش بینی می کنید ؟ عمر آن در مقایسه با تکنولوژی های موجود چگونه است ؟ فرآیند تولید محصول خود را در این تکنولوژی شرح دهید . آیا می توان تکنولوژی دیگری را به راحتی جایگزین تکنولوژی موجود کرد ؟ دانش فنی و پتانسیل نیروی انسانی موجود را در بکار گیری تکنولوژی مورد نظر خود بررسی نمایید.

4– دورنمای شرکت / شرح کسب و کار :

معرفی شرکت :

مالکیت کسب و کار شما به چه صورتی است ؟ ( شخصی ، مشارکتی ، ......... ) نوع کسب و کار شما ( تولیدی ، خدماتی و ... ) چیست ؟ تولیدات یا خدمات شما چیست ؟

سرمایه گذاران و سهامدارن اصلی :

سرمایه گذاران و سهامداران اصلی در کسب و کار شما چه کسانی هستند ؟

دیدگاه / چشم انداز :

وضعیت و موقعیت شرکت / سازمان خود را در محیط آینده به چه صورتی می بینید ؟ در موقعیت مورد انتظار خود و آن چیزی که شرکت / سازمان شما در آینده می خواهد به آن برسد ، توضیح دهید .

ماموریت :

شرکت / سازمان شما به چه نیازی پاسخ می دهد ؟ به چه روشی به نیازهای مشتریان پاسخ می دهید؟ چه چیزی شما را منحصر به فرد یا متمایز می سازد ؟

اهداف اصلی :

کسب و کار شما برای کسب موفقیت به چه اهدافی باید برسد ؟ تعریف موفقیت در کسب و کار شما چیست ؟ ( اهداف SMART باشد )

راهبردها یا استراتژی ها ( تولید / فروش / خدمات ) :

کسب و کار شما چگونه راه اندازی و اداره خواهد شد ؟ کسب و کار شما چگونه رشد خواهد کرد ، راهبردهای دسترسی به اهداف اصلی چیست ؟

برنامه ها :

برنامه های خود را برای تحقق راهبرد شرکت / سازمان شرح دهید :

5- معرفی محصولات ( کالا / خدمات ) :

معرفی محصول :

نام محصولات خود را ذکر نمایید . محصولات شما چه خصوصیات و ویژگی هایی دارند ؟ موارد مصرف محصولات شما چیست ؟ برای معرفی محصولات خود به مشتریان از چه روش هایی استفاده می کنید ؟ سابقه تولید یا ارائه محصول / خدمت را در داخل و خارج کشور بررسی کنید ؟

مزیت های رقابتی محصولات :

خصوصیات و ویژگی های بارز و نوآورانه محصولات قابل ارائه شما چیست ؟ محصولات سازمان شما نسبت به محصولات مشابه چه برتری ها و یا کاستی هایی دراند ؟ برای کسب مزیت رقابتی در تولید کالاها یا ارائه خدمات چه تدبیری اندیشیده اید ؟ ( قیمت پایین ، کیفیت محصول ، انحصار محصول ) برای کسب شایستگی محوری در تولید محصولات یا ارائه خدمات چه تدبیری اندیشیده اید ؟

معرفی آمیخته بازاریابی محصولات :

آیا برای تولید کالا یا ارائه خدماتی جدید به مشتریان برنامه ای دارید ؟ برای توزیع کالاها یا ارائه خدمات خود چه شیوه هایی را بکار می گیرید ؟ آیا برنامه ای برای تبلیغ محصولات خود دارید ؟ برای تبلیغ محصولات خود از چه روش ها و کانال هایی استفاده می کنید ؟ قیمت محصولات خود را به چه شیوه ای تعیین می کنید ؟

6- برنامه عملیاتی و تولید :

فناوری و روش تولید مناسب :

تکنولوژی مورد نیاز برای تولید محصول خود را مشخص نمایید . روش تولید خود را شرح دهید . آیا تکنولوژی و روش تولیدی را که برگزیده اید با توان مالی ، شرایط محیطی ، تغییرات آینده تکنولوژی ، سیاست های دولت ، محیط زیست و شرایط اقتصادی مطابقت دارد ؟ آیا درجه وابستگی تکنولوژی مورد نیاز خود را به منابع خارجی در نظر گرفته اید ؟

مراحل و فرآیند تولید :

فرآیند تولید خود را بر اساس روش تولید مورد نظر خود ، شرح دهید .

مراحل تولید و ساخت محصولات و جریان ورود مواد اولیه اصلی تا مرحله بسته بندی محصولات تشریح نمایید . در مورد عواملی مانند نیروی انسانی ، مواد اولیه و تکنولوژی در دسترس که بر فرآیند تولید شما تاثیر گذارند ، توضیح دهید .

نمودار فرآیند تولید :

فرآیند تولید محصولات خود را در قالب نمودار یا جدول ( همراه با نام دستگاه ، مواد اولیه مورد استفاده ، نیروی انسانی مورد نیاز ف زمان هر مرحله از تولید و ... ) رسم نمایید .

برآورد منابع تولید و مورد نیاز برای یکسال :

در جدول زیر پس از فهرست کردن منابع ، مقدار لازم برای هر محصول را در جدول بنویسید

 

منابع تولید                          عنوان محصول

 

مواد اولیه مستقیم

 

مواد اولیه غیر مستقیم

 

نیروی کار مستقیم

 

نیروی کار غیر مستقیم

 

خدمات فنی

 

ساختمان

 

ماشین آلات

 

تاسیسات

 

وسایط نقلیه

 

امکانات ارتباطی

 

انرژی

 

سایر موارد

 

 

 

روش و محل تامین منابع تولید :

 

              روش و محل تامین

منابع تولید

تامین از

خرید و تملک / اجاره

سایر اطلاعات

داخل

خارج

 

 

 

 

 

 

 

مواد اولیه و بسته بندی :

مواد اولیه مورد استفاده شما در تولید چه مشخصات و ویژگی هایی دارند ؟ نحوه تحویل مواد اولیه به چه صورتی است ؟ میزان دسترسی به مواد اولیه به چه میزان است ؟ نحوه انبار شدن مواد اولیه و مواد بسته بندی به چه صورت است ؟

برآورد نیروی انسانی مورد نیاز :

هر یک از بخشهای عملیاتی و تولیدی شرکت / سازمان به چند نفر پرسنل نیاز دارد ؟ مهارت و تحصیلات باید در چه سطحی باشد ؟ هزینه های پرسنل به تفکیک گروههای کاری چقدر است ؟

 

ردیف

عنوان پست سازمانی

تخصص یا تحصیلات

تعداد نفر

متوسط حقوق و مزایای ماهیانه

متوسط حقوق و مزایای پرداختی سالیانه

 

 

 

 

 

 

 

 

پلان چیدمان پرسنل را در کنار ماشین آلات رسم نمایید :

برنامه کنترل کیفیت :

کیفیت محصول خود را چگونه ارزیابی می کنید ؟ چه روش هایی را برای کنترل کیفی محصول خود در نظر می گیرید ؟ مراحلی را که برای کنترل کیفیت محصول خود طی خواهید کرد ، توضیح دهید . آیا استانداردهای کیفیت جهانی را در تولید محصول خود در نظر میگیرید ؟

برآورد فضای موردنیاز طرح :

به چه میزان فضا برای بخشهای تولید و عملیات نیاز دارید ؟ فضای مورد نیاز برای بخش های اداری، رفاهی ، کارگری و ... را مشخص نمایید .

برآورد امکانات و تاسیسات مورد نیاز طرح :

زمین

 

ردیف

متراژ مورد نیاز

نوع کاربری

بهای هر متر مربع

بهای کل

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

 

 

تسطیح و محوطه سازی

 

شرح عملیات

متراژ مورد نیاز

قیمت هر متر یا متر مربع

قیمت کل

تسطیح و خاک برداری

 

 

 

دیوار کشی

 

 

 

خیابان کشی

 

 

 

جدول بندی

 

 

 

فضای سبز

 

 

 

پارکینگ

 

 

 

روشنایی محوطه

 

 

 

جمع

 

 

 

 

 

 ساختمان ها

 

ردیف

نوع ساختمان

تعداد

متراژ

نوع سازه اصلی

هزینه هر متر مربع

هزینه کل

ملاحظات

1

ساختمان تولیدی

 

 

 

 

 

 

2

ساختمان اداری

 

 

 

 

 

 

3

ساختمان رفاهی

 

 

 

 

 

 

4

انبار مواد اولیه و قطعات یدکی

 

 

 

 

 

 

5

انبار کالای ساخته شده

 

 

 

 

 

 

6

ساختمان پست برق

 

 

 

 

 

 

7

ساختمان نگهبانی

 

 

 

 

 

 

8

ساختمان مسکونی

 

 

 

 

 

 

9

سایر ...

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

 

 

 

 

ابزار آلات و وسایل فنی و آزمایشگاهی

 

ردیف

اقلام موردنیاز

تعداد

هزینه واحد

هزینه کل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاسیسات

 

ردیف

شرح تاسیسات

تعداد / مقدار ( واحد )

هزینه یک واحد

هزینه کل

هزینه حمل و نصب

جمع کل

ملاحظات

 

حق انشعاب برق

 

 

 

 

 

 

 

ترانسفورماتور

 

 

 

 

 

 

 

کابل کشی

 

 

 

 

 

 

 

تابلوها

 

 

 

 

 

 

 

سایر تجهیزات برق رسانی

 

 

 

 

 

 

 

سیستم تهویه

 

 

 

 

 

 

 

ژنراتور

 

 

 

 

 

 

 

حق انشعاب آب

 

 

 

 

 

 

 

حفر چاه و تجهیزات لازم

 

 

 

 

 

 

 

احداث منبع هوایی

 

 

 

 

 

 

 

دستگاه تصفیه و مخزن ها

 

 

 

 

 

 

 

تانکر ها

 

 

 

 

 

 

 

کمپرسور ها

 

 

 

 

 

 

 

دیگ های بخار

 

 

 

 

 

 

 

سیستم فاضلاب

 

 

 

 

 

 

 

سیستم اطفای حریق

 

 

 

 

 

 

 

سایر

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ماشین آلات و تجهیزات

 

ردیف

نام ماشین آلات و تجهیزات

مشخصات فنی

ظرفیت و قدرت

شرکت / کشور سازنده

تعداد

قیمت هر واحد

قیمت کل

ریالی

ارزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

وسایط نقلیه

 

ردیف

نام وسایط نقلیه

مشخصات فنی

کشور سازنده

تعداد

قیمت      ( ارزی )

هزینه های داخلی ( ریالی )

قیمت کل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع

 

 

 

 

 

 

اداری و کارگاهی

 

ردیف

شرح وسایل

تعداد

مشخصات فنی

قیمت یک واحد

قیمت کل

هزینه حمل و نصب

جمع کل

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

مواد اولیه و بسته بندی

 

ردیف

نام مواد اولیه

مشخصات فنی

محل تامین

مصرف سالانه

واحد

قیمت واحد

قیمت کل

 

داخل

خارج

 

ریالی

ارزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

حقوق و دستمزد مستقیم و غیر مستقیم

 

ردیف

عنوان شغل

محل خدمت

تعداد

حقوق و مزایای ماهانه

حقوق و مزایای سالانه

توضیحات

 

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

آب و برق و سوخت

 

ردیف

شرح

واحد

ظرفیت مورد انتظار

مصرف سالیانه

هزینه هر واحد

هزینه کل

ملاحظات

1

برق مصرفی

 

 

 

 

 

 

2

آب مصرفی

 

 

 

 

 

 

3

گاز

 

 

 

 

 

 

4

گازوئیل

 

 

 

 

 

 

5

بنزین

 

 

 

 

 

 

6

نفت

 

 

 

 

 

 

جمع کل

 

 

 

 

 

 

 

 

تعمیرات و نگهداری

 

ردیف

شرح

درصد ( درصد از قیمت کل ابنیه ، تجهیزات و لوازم )

مبلغ کل هزینه

1

ساختمان ها

2%

 

2

ماشین آلات و تجهیزات

4%

 

3

تاسیسات

10%

 

4

وسایط نقلیه

20%

 

5

وسایل فنی و آزمایشگاهی

10%

 

6

وسایل اداری و کارگاهی

20%

 

جمع کل

 

 

 

طرح جانمایی :

در این صفحه فضای قابل دسترس را در مقیاس کوچک ترسیم و محل استقرار تولید ، فروش ، انبار ، اداری و ... را مشخص نمایید :

7- برنامه بازاریابی

الف ) تحقیق و تحلیل بازار :

مشتریان :

مشتریان شما چه کسانی هستند ؟ چرا بازار به محصولات شما نیاز دارد ؟ این بازار تا چه مدت به این محصولات نیاز دارد ؟ رابطه بین مصرف کننده و خریدار اصلی به چه صورتی است ؟ مشتریان شما چه ویژگی هایی ( سن ، جنس ، سبک زندگی مستقل و ... ) دارند ؟

انواع مشتری :

-       تقلا کنندگان : معمولا نگران منافع محدود خود هستند ( با توجه به دارایی خود خرید می کنند)

-       سازندگان : به سودمندی و کاربردی بودنشان اهمیت می دهند

-       سخت کوشان : به دنبال کالاهای زیبا می گردند

-       منتقدان : انسان های جا افتاده و محافظه کاری که به کالاهای داخلی اهمیت می دهند

-       واقع گرا : دارای ذائقه فرهیخته بوده و برای کالای سطح بالا پول می پردازند

-       وظیفه شناس : بدنبال دوام و کارکرد خوب کالا می باشند

-       کامیاب : کالایی را خریداری می کنند که خاص باشد ، تا کالای خود را به رخ دیگران بکشند

-       تجربه کنندگان : در تصمیم گیری سرکش و عجول بوده و به قصد تجربه خرج می کنند

 

اندازه بازار :

اندازه بازار را مشخص کنید و نشان دهید برآورد بازار تا چه حد به عواملی از قبیل علاقمندی مشتریان به محصولات ، سطح درآمد آن ها و نحوه دسترسی شان به محصولات خود توجه کرده اید  ؟

تخمین سهم بازار و فروش :

برای محصول شما در بازار چه مقدار تقاضا وجود دارد ؟ از کدام یک از روش های برآورد استفاده کرده اید ؟ از چه منابعی برای تعیین تقاضای بازار استفاده کرده اید ؟ روند تغییر تقاضا به چه صورت است ؟ عواملی را که ممکن است بر میزان تقاضای بازار تاثیر گذار باشد ، مشخص نمایید . میزان فروش خود را چقدر برآورد می کنید ؟

ارزیابی آینده بازار :

در آینده چه سهمی از بازار را بدست خواهید آورد ؟ بنگاه شما ، با توجه به تعداد مشتریان بالقوه ، واکنش رقبای موجود ، امکان ورود رقبای جدید ، الگوی هزینه ها و قیمت ها و روندهای گذشته و روندهای مورد انتظار آینده فن آوری های در حال شکل گیری ، میزان نوآوری بنگاه در عرصه های فناوری ، مدیریت ، بازار یابی و ... چه حجمی از محصولات را خواهد توانست در سالهای آتی بفروشد یا ارائه نماید ؟

رقابت ، حساسیت ها و تهدید ها :

رقبای بنگاه و کسب و کار شما چه کسانی هستند ؟ نقاط قوت و ضعف رقبای شما کدامند ؟ رقبایتان در چه سطحی هستند ؟ اگر فکر می کنید رقبایی وجود ندارند که شما می توانید بخشی از بازار آنها را تصاحب کنید , در مورد نحوه انجام این کار تو ضیح دهید .

ب – راهبردهای بازاریابی :

قیمت گذاری :

چگونه برای محصولات تولید شده خود ، قیمت تعیین خواهید کرد ؟ هنگام تعیین قیمت برای محصول خود چه مسائلی را در نظر می گیرید ؟ کدام یک از روش های مدیریت قیمت ها را بکار خواهید گرفت ؟ در مقابل تغییر قیمت ها به چه صورت واکنش نشان می دهید ؟ عمده ترین عاملی که در قیمت گذاری محصولات شما تاثیر دارد ، چیست ؟

تبلیغات :

رسانه هایی را که برای آگهی و تبلیغات محصولات خود بکار می گیرید ، کدامند ؟ کانال هایی که بمنظور جذب مشتری بکار گرفته اید کدامند ؟ آیا برای تبلیغات محصول خود از متخصصین خارج از شرکت استفاده کرده اید ؟ در مورد توانایی ها و شایستگی های آنها توضیح دهید .

شیوه فروش :

چه کسانی محصولا شما را خواهند فروخت ؟ چه روش هایی برای فروش محصولات خود بکار خواهید گرفت ؟ آموزش فروشنده ها را چگونه برنامه ریزی می کنید ؟ چه روش هایی را برای پرداخت به مشتریان پیشنهاد می کنید ؟ چگونه به شکایت مشتریان رسیدگی می کنید ؟

توزیع :

آیا زنجیره کامل توزیع متعلق به شماست یا عوامل واسطه ای دیگر ، عوامل توزیع را بکار می گیرند ؟ آیا کانال های توزیع با تصویری که از شرکت و محصولات شما در جامعه وجود دارد سازگار است ؟ آیا کانال های توزیع انتخابی شما از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند ؟

خدمات پس از فروش و گارانتی :

چه خدماتی را پس از فروش محصول خود به مشتری ارائه خواهید کرد ؟ مهمترین ویژگی خدمات پس از فروش شما چیست ؟ نحوه اطلاع رسانی در مورد این خدمات چگونه است ؟ آیا ارائه کردن این خدمات برای شما مقرون به صرفه است ؟

8- ساختار سازمانی :

تیم مدیریت و منابع انسانی :

مدیر کلیدی شرکت چه کسی است ؟ در مورد سابقه او توضیح دهید .

هیئت مدیره و گروه مشاوران شامل چه کسانی هستند ؟

مشاوران حرفه ای شما چه کسی / کسانی هستند ؟ ( حقوقدان ، مالی و ... )

کارکنان ، عنوان پست سازمانی ، تعداد نفرات و شرح وظایف آنها چیست ؟

 

ردیف

عنوان پست سازمانی

تعداد نفرات

شرح وظایف

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چارت سازمانی شرکت خود را با توجه به تقسیم فعالیت ، وظایف و کارها رسم نمایید .

9- برنامه زمانبندی و عملیات :

برای کلیه مراحل پیاده سازی طرح کسب و کار و عملیات و فعالیت هایی نظیر عملیات ساختمانی ، محوطه سازی ، انتقال فناوری ، خرید ماشین آلات و دستگاه ها ، راه اندازی آزمایشی ، راه اندازی تجاری و تهیه مواد اولیه تا ساخت ، پیش بینی زمانی را انجام دهید.

 

ردیف

مراحل اجرای طرح کسب و کار

زود ترین زمان شروع

زود ترین زمان خاتمه

دیر ترین زمان شروع

دیر ترین زمان خاتمه

زمان شناوری

1

انجام مطالعات پیش از سرمایه گذاری و نوشتن طرح توجیهی

 

 

 

 

 

2

کسب مجوزهای لازم و اقدام جهت تامین منابع مالی لازم

 

 

 

 

 

3

تامین خدمات مهندسی

 

 

 

 

 

4

خرید زمین و آماده سازی

 

 

 

 

 

5

انتخاب و معرفی طرح

 

 

 

 

 

6

تجهیزات کارگاه

 

 

 

 

 

7

عملیات ساختمان و محوطه سازی

 

 

 

 

 

8

سفارش خرید ماشین آلات

 

 

 

 

 

9

تامین تاسیسات

 

 

 

 

 

10

نصب و راه اندازی ماشین آلات

 

 

 

 

 

11

استخدام و آموزش

 

 

 

 

 

12

بهره برداری آزمایشی

 

 

 

 

 

13

تولید آزمایشی

 

 

 

 

 

14

زمان لازم برای اخذ مجوز بهره برداری

 

 

 

 

 

15

تاخیر های پیش بینی نشده

 

 

 

 

 

 

 

10- بازاریابی و مدیریت خطر پذیری :

در این بخش مشخص کنید ، از وارد شدن در چه زمینه هایی باید پرهیز کنید ؟ با مشکلاتی مانند تغییرات در نرخ بهره ، بیکاری ، تغییرات فناوری ، تغییر سلیقه و عادات مشتریان و تغییر قوانین و مقررات چگونه برخورد می کنید ؟ با مشکلات مربوط به تولید ، کیفیت و خسارات احتمالی که تولید یا ساخت را متوقف می سازد و زمانهای ناشی از طولانی شدن زمان طراحی و توسعه محصول چگونه برخورد می کنید ؟ ( مانند بیمه نمودن تجهیزات و ... )

11- برنامه مالی :

برآورد سرمایه ثابت :

 

شرح

مبلغ

زمین

 

محوطه سازی

 

ماشین الات و تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی

 

تاسیسات

 

وسایل حمل و نقل

 

وسایل دفتری

 

اقلام پیش بینی نشده ( 10 درصد اقلام بالا )

 

جمع کل

 

 

 

برآورد هزینه های قبل از بهره برداری :

 

شرح

مبلغ

هزینه های تهیه طرح ، مشاور ، اخذ مجوز ، حق ثبت ها ، قراردادهای بانکی و ...

 

هزینه آموزش پرسنل ( 2% حقوق و دستمزد سالیانه )

 

هزینه راه اندازی تولید آزمایشی ( 15 روز هزینه های آب و برق و سوخت و مواد اولیه )

 

جمع کل

 

 

 

سرمایه ثابت = ( هزینه های سرمایه ای + هزینه های قبل از بهره برداری )

برآورد سرمایه در گردش :

 

شرح

مبلغ

مواد اولیه

 

تنخواه گردان ( یک ماه هزینه حقوق و آب و برق و تلفن و سوخت و مواد اولیه و ... )

 

موجودی کالا

 

جمع کل

 

 

 

نحوه سرمایه گذاری :

 

شرح

سهم متقاضی / سازنده

تسهیلات بانکی / مالک

مبلغ

درصد

مبلغ

درصد

سرمایه ثابت

 

 

 

 

سرمایه در گردش

 

 

 

 

کل سرمایه گذاری

 

 

 

 

 

 

برآورد هزینه استهلاک :

 

شرح

ارزش دارایی

درصد

هزینه استهلاک سالیانه

محوطه سازی

 

7 %

 

ساختمان

 

7 %

 

ماشین آلات و تجهیزاتو وسایل آزمایشگاهی

 

10 %

 

تاسیسات

 

10 %

 

وسایل حمل و نقل

 

25 %

 

وسایل دفتری

 

20 %

 

جمع کل

 

 

 

هزینه تولید سالانه :

 

شرح

مبلغ

هزینه مواد اولیه

 

هزینه حقوق و دستمزد

 

هزینه ( آب ، برق ، انرژی )

 

هزینه تعمیرات و نگهداری

 

هزینه پیش بینی نشده ( 5 % اقلام بالا )

 

هزینه اداری و فروش ( 1 % اقلام بالا )

 

هزینه تسهیلات مالی ( سود یکسال تسهیلات بانکی )

 

هزینه بیمه ( 2 در هزار سرمایه ثابت )

 

هزینه استهلاک

 

هزینه استهلاک قبل از بهره برداری ( 20 % هزینه های قبل از بهره برداری )

 

جمع کل

 

 

 

برآورد قیمت تمام شده محصول :

قیمت تمام شده محصول = جمع هزینه های تولید سالیانه ÷ میزان تولید سالیانه

قیمت فروش محصول :

قیمت فروش بر اساس متوسط قیمت مشابه در بازار در نظر گرفته می شود .

محاسبه هزینه های ثابت و متغیر :

 

شرح هزینه

هزینه متغیر

هزینه ثابت

هزینه کل

مقدار

درصد

مقدار

درصد

مواد اولیه

 

100

 

0

 

حقوق و دستمزد

 

35

 

65

 

هزینه انرژی ( آب ، برق ، سوخت )

 

80

 

20

 

تعمیرات و نگهداری

 

80

 

20

 

پیش بینی نشده

 

85

 

15

 

اداری و فروش

 

100

 

0

 

هزینه تسهیلات مالی

 

0

 

100

 

بیمه

 

0

 

100

 

هزینه استهلاک

 

0

 

100

 

استهلاک قبل از بهره برداری

 

0

 

100

 

جمع کل

 

 

 

 

 

 

 

فروش کل :

فروش کل = میزان تولید سالیانه × قیمت فروش =

تعیین نقطه سر به سر :

تولید در نقطه سر به سر = جمع هزینه های ثابت ÷ ( قیمت فروش – هزینه متغیر هر واحد تولید )=

تعیین مبلغ فروش در نقطه سر به سر :

مبلغ فروش در نقطه سر به سر = جمع هزینه های ثابت ÷ ( فروش کل – جمع هزینه متغیر ) =

توضیح اینکه این نسبت هر چه کوچکتر از عدد یک باشد بهتر است و نشان دهنده درصد عملکرد نسبت به ظرفیت تولید در نقطه سر به سر است .

سود و زیان ویژه :

سود و زیان ویژه = فروش کل – جمع هزینه های تولید =

ارزش افزوده خالص و ناخالص :

ارزش افزوده ناخالص = فروش کل – ( مواد اولیه + انرژی + هزینه تعمیرات و نگهداری ) =

ارزش افزوده خالص = ارزش افزوده ناخالص – استهلاک – استهلاک قبل از بهره برداری =

بازده فروش :

نسبت سود ویژه به فروش ( بازده فروش ) = سود ویژه ÷ فروش کل =

بازده کل دارایی :

نسبت سود ویژه به کل دارایی ( بازده دارایی ) = سود ویژه ÷ کل دارایی ها =

سرمایه ثابت سرانه :

سرمایه ثابت سرانه = سرمایه ثابت ÷ تعداد پرسنل =

سرانه کل سرمایه گذاری :

سرانه کل سرمایه گذاری = کل سرمایه گذاری ÷ تعداد پرسنل =

نرخ بازدهی سرمایه :

نرخ بازدهی سرمایه = ( هزینه تسهیلات مالی + سود و زیان ویژه ) ÷ کل سرمایه گذاری =

دوره برگشت سرمایه :

دوره برگشت سرمایه = کل سرمایه گذاری ÷ جریان نقدی ورودی سالانه =

12- برنامه طرح و توسعه :

آیا تحقیقات قبل از ساخت یا محصول را انجام داده اید ؟ برای توسعه محصول در آینده چه برنامه هایی دارید ؟ چه جانشین ها و مکمل هایی برای محصولات خود در نظر گرفته اید ؟ سهم برنامه های طرح و توسعه در فعالیت های شرکت شما چقدر است ؟ و آیا در این زمینه سرمایه گذاری خاصی انجام داده اید ؟ روش خود را برای دریافت بازخورد از مشتریان شرح دهید . روش خود را برای خود ارزیابی سازمانی و انجام بهبودهای جهشی و بهبود مستمر شرح دهید .

13- پیشنهادها :

در این بخش پیشنهادات موجود در زمینه سرمایه مورد نیاز ، نحوه جمع آوری سرمایه ، مصرف وجوه ، برگشت سرمایه ، جذب تیم مدیریت ، اخذ مجوزهای لازم و مواردی از این قبیل مطرح می گردد .

14- ارزیابی کسب و کار :

از آنجایی که مستندات طرح کسب و کار یکی از ارکان اصلی در برقراری ارتباط با نهادها و سازمان های مالی و اعتباری است ، بر این اساس سخت نیازمند اعمال بازخوردهای تکمیلی می باشد . برای این منظور ارزیابی های ویژه ای در این بخش برای غنی سازی طرح کسب و کار ارائه شده است که به شرح ذیل می باشد :

1-   ارزیابی فنی :

هدف از اجرای این ارزیابی حصول اطمینان از صحت مبانی و شاخص های فیزیکی ، تاثیرات قوانین موجود در تهیه ماشین آلات و نیروی انسانی متخصص ، فناوری و مولفه های عملیاتی اجرای طرح است .

مولفه های موثر در ارزیابی فنی طرح کسب و کار :

-       شرکت و سابقه آن

-       محل اجرای طرح

-       مدیریت شرکت

-       جنبه های قانونی

-       ویژگیهای اساسی طرح

الف ) هدف از اجرای طرح

ب ) ظرفیت ( اسمی و تولیدی طرح )

ج ) ظرفیت ماشین آلات انتخابی

د ) مواد اولیه و امکانات تهیه

ه ) طرح تولید

و ) بررسی تکنولوژی تولید و قراردادهای فنی

ز ) روش تولید

ح ) کنترل کیفیت

د ) تعداد نفرات اشتغالزایی شده

ط ) برنامه زمانبندی

ی ) پیش بینی ظرفیت تولید در زمان بهره برداری

چگونگی انجام ارزیابی فنی طرح کسب و کار :

فرآیند بررسی و ارزیابی فنی طرح کسب و کار با بررسی تکنولوژی های موثر در تولید محصول مورد نظر شروع شده و به برنامه کاربردی ساخت ، برآورد هزینه هایی نظیر : ثابت ، سرمایه گذاری ، جاری تولید ، راه اندازی و تولید آزمایشی ختم می شود . بر این اساس برای ارزیابی فنی طرح ابتدا قابلیت اجرای طرح یا پروژه خود را از نظر فنی بررسی نمایید . پس از بررسی های بعمل آمده راهبردها و راهکارهای مختلف فنی برای اجرای طرح خود را شناسایی و تدوین نمایید و در گام آخر زمینه های تخمین و انتخاب بهترین راهبرد فنی برای ساخت و ساز یا تولید محصول خود را انتخاب کنید .

از مراحل ذیل برای یک انتخاب موثر می توان استفاده نمود :

-       انتظارات فنی برای اجرای طرح را بدرستی تعریف کنید

-       راهکارهای دسترسی به انتظارات خود را لیست کنید

-       هریک از راهکارها و فناوری های مورد انتظار را جداگانه بررسی نمایید

الف ) احتمال دسترسی

ب ) پیامدهای پیاده سازی

ج ) نقاط قوت و ضعف

- با توجه به چشم انداز و اهداف اصلی خود راهکارهای موجود را موازنه کنید

- به دور از رویکردهای منفی تصمیم گیری ( حساسیت به یک نوع فناوری خاص ، توجه به گزارشات شگفت انگیز ) انتخاب خود را انجام دهید

پس از انتخاب هوشمند فناوری مورد نیاز جداول ذیل را برای بررسی بهتر تدوین نمایید:

1-    جدول سرمایه گذاری : شامل سرمایه گذاری ثابت و در گردش مورد نیاز

2-    جدول نحوه تامین منابع مالی

شرح تفصیلی مولفه های موثر در این ارزیابی بصورت جامع در بخش های قبل ارائه شده است

2- ارزیابی اقتصادی و بازار  :

هدف از ارزیابی اقتصادی عبارت است از شناخت شاخص های یک کالا از نظر عرضه ، تقاضا ، قیمت فعلی و پیش بینی موارد فوق در یک دوره زمانی معین و برآورد کمبود یا مازاد کالا در آن دوره زمانی

مولفه های موثر در ارزیابی اقتصادی :

1-    برآورد میزان تولید یا ساخت توسط سایر تولید کنندگان یا سازندگان ( پیش بینی عرضه )

2-    برآورد نیاز و کشش بازار در خصوص کالای مورد نظر ( پیش بینی تقاضا )

3-    تخمین صرفه جویی ارزی به سبب کاهش یا عدم واردات

4-    تخمین درآمد ارزی به سبب صادرات

5-    تجزیه و تحلیل وابستگی مواد اولیه

چگونگی اجرای ارزیابی اقتصادی طرح های کسب و کار :

دستیابی به یک ارزیابی اقتصادی اثر بخش نیازمند رعایت موارد متعددی است که در ذیل به آنها شاره شده است :

-       شناخت موارد قابل عرضه و بررسی موارد استفاده آن

-       مشخصات اقتصادی محل اجرای طرح

-       وضعیت بازار محصول در سال های گذشته

-       پیش بینی بازار محصول برای دوره مورد بررسی

الف ) پیش بینی عرضه بر اساس تولیدات داخلی و واردات

ب ) پیش بینی تقاضا با استفاده از روش های مختلف تعمیم روند گذشته تقاضا ، مصرف سرانه ، مقایسه بین المللی ضرایب فنی ، سلیقه مصرف کنندگان و تغییر الگوی مصرف.

ج ) پیش بینی نیاز ها ( مقایسه عرضه و تقاضا )

د ) پیش بینی امکانات تولید در آینده

ه ) مقایسه پیش بینی امکانات تولید و تقاضا در آینده

-       بررسی وضعیت بازار محلی شامل :

الف ) وضعیت تقاضای محصولات در بازار منطقه ( شهرستان – استان )

-       مواد اولیه و چگونگی تامین آنها

-       بررسی قیمت ها در بازار

-       برنامه فروش

الف ) برنامه بازاریابی

ب ) برنامه تبلیغات

ج ) برنامه هزینه های فروش

-       تهیه گزارش نهایی مطالعه بازار

3-   ارزیابی مالی :

هدف از تهیه برنامه مالی و ارزیابی مالی طرح کسب و کار ، شناخت منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح و زمان بازپرداخت آنهاست . علاوه بر آن ارزیابی مالی طرح کسب و کار ، ریسک های احتمالی ، سرمایه گذاری مطلوب و میزان سود آوری قابل انتظار را به شما نشان خواهد داد .

مولفه های موثر در ارزیابی مالی :

1-    محاسبه جریان نقدینگی

2-    زمانبندی جریان نقدینگی

3-    تهیه طرح احتمالی برای هزینه های غیر قابل پیش بینی

4-    استاندارد سازی و تنظیم صورت های مالی

5-    نحوه تامین مالی و سایر اطلاعات کمکی

چگونگی اجرای ارزیابی مالی طرح های کسب و کار :

بررسی نقطه سر به سر یکی از روش هایی است که می توان برای ارزیابی مالی طرح کسب و کار به کار گرفت .

نقطه سر به سر حجم فروشی را که کارآفرین برای پوشش کل هزینه ها احتیاج دارد مشخص می کند . روش های دیگر ، دوره برگشت سرمایه ، روش ارزش فعلی و روش گردش وجوه نقد تنزیل شده است . در روش دوره برگشت سرمایه مدت زمان لازم برای بازیافت و بازگشت مبالغ سرمایه گذاری اولیه اندازه گیری می شود . روش ارزش فعلی ، ارزش کنونی جریان نقدی که در آینده از طریق سرمایه گذاری به دست می آید را محاسبه می کند و روش گردش وجوه نقد تنزیل شده ( نرخ بازده داخلی ) نرخی را که در آن ارزش فعلی دریافت ها از یک پروژه با ارزش فعلی سرمایه گذاری برابر است را محاسبه می کند.

15- تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی و ارتباطات بازاريابي يكپارچه اين امكان را فراهم مي سازد كه تمام فعاليت هاي بازاریابی به ویژه فعالیت های پنج گانه ترويج و فرآيند ارتباطات شركت در جهت هم توان افزايي يكديگر و به صورت نگرش سيستمي فعاليت كنند تا ضمن افزايش اثر بخشي ارتباطات ، از خنثي كردن نتايج هم جلوگيري كنند . همچنين بين فعاليت هاي ترويج با پايگاه و موضع شركت ( Positioning) هويت شركت ، تصوير ذهني ( Image) و ... هماهنگي و همخواني باشد.....

ارتباطات منسجم بازاریابی یك مفهوم برنامه ریزی ارتباطات بازاریابی است كه در قالب یك برنامه جامع ارتباطی، نقش های استراتژیك انواع ابزارهای ارتباطی همانند تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم و ترفیع فروش را مورد ارزیابی قرار می دهد و این ابزارها را به منظور شفاف ساختن، تداوم و به حداكثررساندن اثر ارتباطات بازاریابی، باهم تركیب می كند.

برخی از خدمات گروه پیشگامان افق سپهر شامل موارد زیر می باشد:

• تحقیقات و اطلاعات :

• مطالعات  و تحقیقات تمامی فعالیتهای ارتباطات بازاریابی یکپارچه

• مطالعات ميدانی طرح ها و امور سیستم فروش، بازاریابی و  تبلیغات

• آزمون اثربخشی و آزمایش امور بازاریابی، فروش و تبلیغات قبل از اجرا

• آزمون اثربخشی و آزمایش بازاریابی، فروش و تبلیغات پس از اجرا

• آزمون اثربخشی بازاریابی، فروش و تبلیغات بلند مدت

 • تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات کشور (محیطی ، اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی، تبلیغات رقبا)

• تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات تلویزیونی و رادیوئی

• تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات محیطی مانند بیل بوردها، پل های عابر و ...

• تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات مطبوعاتی

• تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات اینترنتی

• تهیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی، فروش و تبلیغات در محل عرضه بازار

بخش هایی از فعالیت ها و خدمات ما

• افکار سنجی، تحقیقات و اطلاعات تبلیغات و بازار

گروه ما جهت پاسخ گویی به شرکت های متقاضی در راستای شناسایی و گزینش بازار هدف مراحل زیر را از طریق تحقیقات بازار طی خواهد کرد و در نهایت پس از جمع آوری کامل اطلاعات مورد نظر اقدام به گزینش و معرفی بازار مطلوب جهت ورود محصولات یا خدمات خواهد نمود.

- شناخت لازم در مورد شرکت متقاضی Company

- شناخت کافی و جمع آوری اطلاعات لازم در مورد محصول مورد نظر Product

- شناخت مشتری ها یا مخاطبان شرکت متقاضی و محصول آن Costumer

- شناخت بازارهای مورد نظر که مشتریان را در خود جای داده است Market

- شناخت رقبا و سهم هر یک در بازار مورد نظر همچنین محاسبه میزان توان رقابتی آنها با شرکت متقاضی Competitor

- قیمت مناسب بازار مورد نظر بر اساس قیمت های موجود ارائه شده توسط رقبا Price

- کیفیت مورد پسند بازار مورد نظر نسبت به نمونه های موجود در آن Quality

- تبلیغات مورد نیاز جهت آشنایی با کالا

- شناخت زمان مناسب جهت توزیع محصول در بازار مورد نظر

- شناخت محیط و عوامل محیطی و بررسی توانایی های مورد نیاز Change Factor

- مطالعات امکان سنجی جهت ورود به هر یک از بازارهای مورد نظر

اهدافی که بخش تحقیقات گروه دنبال می کند:

بازارشناسی کالا و خدمات

تحقیق، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات تجاری با هدف بازارشناسی در مورد کالاها و خدمات

بازارسنجی محصولات

تحقیق، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات با هدف بازارسنجی از نظر نوع تقاضا یا پتانسیل و توانایی خرید محصولات.

بازارسازی و ایجاد فرصت

تحقیق، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات با هدف بازارسازی و ایجاد فرصت های جدید برای محصولات مختلف.

گزینش و معرفی بازار هدف

گزینش و معرفی بازارهای هدف به شرکت های تولیدی و خدماتی

تجزیه و تحلیل شرکت شما نسبت به نحوه عملکرد آن:

1 – نظم دادن به اهداف و آرمان های شرکت.

2 – مشخص کردن میزان سهم شما در بازار.

3 – میزان رشد شرکت شما نسبت به رقبا در بازار چگونه است.

4 – کیفیت خدمات مطلوب مردم در بازار چیست.

5 – جایگاه شرکت شما در بازار کدام است.

6 – منابع و استراتژی شما در بازار چگونه باید باشد

جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل رقبا در بازارهای مورد نظر- این اطلاعات شامل:

1 – شناخت رقبای اصلی شما و اهداف و رفتار آنان در بازار مورد نظر .

2 – سهم رقبای شرکت شما در بازار و میزان رشد آنان .

3 – کیفیت خدمات رقبا در بازار مورد نظر.

4 – جایگاه بازار رقبا .

5 – عملیات رقبا در بازار مورد نظر .

6 – منابع و امکانات در بازار مورد نظر .

جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل بازارهای مورد نظر - این اطلاعات شامل:

1 – اندازه بازار مورد نظر به لحاظ میزان خرید و مصرف محصولات یا خدمات تولید شده در شرکت شما چگونه است.

2 – رشد بازار مورد نظر بر اساس سوابق قبلی چگونه بوده است .

3 – تقسیمات جمعیتی بازار به لحاظ عرضه و تقاضا چگونه است .

4 – شناخت رفتار خریداران و سبک زندگی افراد در جامعه مورد نظر .

5 – شناخت واسطه ها در بازار ( شرکت های تجاری و صادراتی وارداتی و . . . )

6 – شناخت علائق و رضایت مشتریان

بررسي و تهيه‌ي گزارش‌هاي شناخت پتانسيل‌هاي بازار و نياز مشتريان

پيش‌برد اقدامات بازاريابي و برقراري ارتباط با بازار نيازمند شناخت پتانسيل‌هاي بازار و در دست داشتن بانك اطلاعاتي از مشتريان بالقوه است. به اين لحاظ، گروه و تیم ما با دسترسي به بانك‌هاي اطلاعاتي پالايش شده‌ي خود و شناختي كه از بازارهاي مختلف دارد، مي‌تواند خدمات مفيدي را در اين زمينه به سازمان‌ها ارايه دهد. چه آن كه، تهيه‌ي گزارش‌هاي تحليلي از وضعيت بازارهايي كه سازمان‌هاي مختلف قصد ورود به آنها را دارند مي‌تواند براي تهيه‌ي برنامه‌ها و سياست‌هاي بازاريابي بسيار راهگشا باشد.

بررسي و مراقبت از رقباي سازمان

شناسايي رقباي سازمان و سنجش جايگاه آنان در بازار، يكي از ضرورت‌هاي بازار رقابتي امروز است. پايش تبليغات و شيوه‌هاي بازاريابي،  قيمت‌گذاري، سنجش سهم از بازار، روند توسعه و ... رقباي سازمان، از جمله‌ي مواردي‌ست كه گروه و تیم ما مي‌تواند به شكلي منسجم در اختيار سازمان قرار دهد.

جمع‌آوري و تحليل اطلاعات فروش سازمان

پايش و تحليل اطلاعات فروش سازمان، مي‌تواند اطلاعات بسيار ارزش‌مندي را در اختيار مديران فروش و بازاريابي سازمان قرار دهد.

پالايش و تحليل اطلاعات فروش و تهيه‌ي داشبوردي براي مديران كه بتوانند به شايستگي از شرايط فروش و بازاريابي سازمان خود مطلع باشند و تصميم‌گيري كنند، از جمله‌ي خدمات گروه ما است. اين گروه مي‌تواند كليه‌ي فرايندهاي مرتبط با اين موضوع، از تعريف ساز و كارها و ابزارهاي جمع‌آوري اطلاعات گرفته تا جمع‌آوري و تحليل اطلاعات و گزارش‌دهي به مديران سازمان را بر گرده‌ي خويش گيرد.

اثرسنجي تبليغات و اقدامات بازاريابي سازمان

با هزينه‌هاي قابل توجهي كه سازمان‌ها صرف تبليغات و بازاريابي خود مي‌كنند، ضرورت دارد ميزان اثربخشي اين اقدامات در سازمان مشخص گردد تا مديران بتوانند با نگاه هزينه- فايده، درباره‌ي تداوم‌ آن‌ها تصميم گيري كنند. اين گروه مي‌‌تواند برنامه‌ريزي، تهيه‌ي ابزارها و اجراي ساز و كارهاي اثرسنجي تبليغات و بازاريابي را بر عهده گيرد.

جمع‌آوري، نگه‌داري و تحليل اطلاعات بازار و مشتريان

تحليل اطلاعات مشتريان و بازار مي‌تواند نكات مثبتي را براي برنامه‌ريزان و تصميم‌گيران فروش و بازاريابي سازمان در پي داشته باشد. چه آن كه برخي از سازمان‌ها از نبود بانك اطلاعاتي جامعي كه همه مشتريان را در بر بگيرد، رنج مي‌برند.

يكي از خدمات گروه ما، تهيه‌ي بانك اطلاعاتي از مشتريان و بازار سازمان و پس از آن تحليل اين اطلاعات است.

نقطه شروع هر برنامه ریزی تبلیغاتی و بازاریابی، در اختیار داشتن اطلاعات و داده های درست، دقیق و به موقع از وضعیت بازار اعم از عرضه و مصرف و رقباست. با داشتن این نوع اطلاعات می توان وسائل ارتباطی و رسانه های ارتباطی بهتر و اثر بخش تری را انتخاب نمود تا با کمترین هزینه، بالاترین کارائی حاصل شود. به همین منظور، این شرکت، گروه متخصصی شامل متخصصان آمار، جمعیت شناسی، بازاریابی، رسانه ای و تحلیل اطلاعات را گردآوری کرده و با تلاش خوب و بالائی، می تواند با تعریف دقیق از مسائل، راه های مناسبی را نیر در اختیار کارفرمایان قرار دهند.

آنچه بیش از همه در این بخش اهیمت دارد آن است که تهیه این اطلاعات قبل از آنکه صرفا به عنوان داده های خام و یا اطلاعات ارائه شوند، بیشتر جهت تهیه برنامه های بهتر تبلیغاتی و نوشتن Campaign تبلیغاتی و بررسی اثربخشی هر یک از رسانه های مورد استفاده، به انجام می رسند.

16- نوشتن برنامه تبلیغاتی Campaigning

يكي از ابزارهاي مهم ارتباطي در كسب و كار، تبليغات است. موفقيت يا عدم شكست بسياري از سازمانها و شركتها نيز در گرو فعاليتهاي تبليغاتي آنهاست. تبليغ، راهي براي رساندن پيام به مخاطبان مورد نظر تعريف شده است. اما سوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه چگونه بايد تبليغ كنيم تا به نتيجه مورد نظر دست پيدا كنيم؟

براي اينكه تبليغ از كارايي و اثربخشي لازم برخوردار باشد لازم است كه فعاليتهاي تبليغاتي بر اساس يك برنامه تبليغاتي مناسب انجام پذيرند

برنامه تبليغات، پيام مناسب را از طريق يك رسانه مناسب به مخاطب مناسب، ارائه مي‌كند. برنامه تبليغاتي يك شركت نشات گرفته از برنامه كلي شركت و برنامه بازاريابي آن خواهد بود

صرفا داشتن اطلاعات حتی به مقدار زیاد کافی نیست. آنچه مهم است استفاده از هر مقدار اطلاعات جهت برنامه ریزی و کنترل برنامه هاست. طرح ریزی برنامه های تبلیغاتی از نقاط قوت بسیار مهم این گروه است که بتوان با در نظر داشتن هزینه های رسانه ای و اجرا، بالاترین میزان بازدهی در کسب اهداف را ملاک قرار داد.

• مانیتورینگ

تحقیقات بازاریابی بطور ایده ال محصولات جدید را با مشتریان بالقوه به منظور بهبود عملکرد محصولات و افزایش شانس موفقیت آنها منطبق می کند.

• تحقیقات بازاریابی برای تحلیل فروش خود و رقبا، تعیین میزان عملکرد محصولات موجود برای هدایت و توسعه مبارزات ترفیعی و ارتقا محصولات و توسعه و بهبود خدمات و کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.

• بینش های جدیدی در رابطه با عدم فروش محصولات ایجاد می نماید.

انواع فعالیتهای تحقیقات بازاریابی (3 طبقه)

1. Scanning مثلا برای پاسخگویی به سؤالاتی همچون:

•     چه کسانی محصولات ما را می خرند؟

•     چقدر درآمد دارند؟

•     کجا زندگی می کنند؟

•     چقدر می خرند؟

2. Risk Assessment مثلا برای پاسخگویی به سؤالاتی همچون:

•     کدام نوع از طرحهای محصولات جدید بیشترین احتمال موفقیت را خواهد داشت؟

•     چه قیمتی برای محصولاتمان باید تعیین کنیم؟

•     سود تحت استراتژیهای قیمت گذاری مختلف چه تغییری خواهد داشت؟

•     کجا و توسط چه کسی محصولاتمان باید فروش روند؟

3. Monitoring مثلا برای پاسخگویی به سؤالاتی همچون:

•     سهم بازار ما چقدر است؟

•     سهم بازار ما در هر منطقه چقدر است؟

•     سهم بازار ما برای هر نوع مشتری چقدر است؟

•     رقبای ما چه کسانی هستند؟

•     نقاط قوت و ضعف رقبای ما چیست؟

•     چه ادراکی از شرکت ما وجود دارد؟

مانیتورینگ برنامه های تلویزیونی و رادیوئی صدا و سیما

به جرات می توان رسانه تلویزیون را گران ترین رسانه حال حاضر کشور دانست. لذا توجه دقیق به آن بسیار اساسی و حیاتی برای کسب بیشترین اثربخشی در این راستاست. به همین منظور تمام تیزرهای در حال پخش از شش شبکه تلویزیونی (شبکه های یک، دو، سه، چهار، تهران، و خبر) و سه شبکه رادیویی( پیام، سراسری، و جوان) سازمان صدا و سیما در یک سرور و دیتا بیس بسیار پر قدرت ضبط شده و پس از تحلیل آنها، قابل ارائه به شرکت ها و سازمان ها با اهداف گوناگون است. برخی از استفاده های مناسب از این مانیتورینگ به شرح ذیل است:

1. مانیتورینگ دقیق پخش خود شرکت. پخش آگهی های تلویزیونی و رادیوئی از سازمان، با ارائه یک جدول کنداکتور تنظیم و انجام می شود. مطابق مقررات سازمان صدا و سیما، در صورتی که یک باکس تبلیغاتی جا نداشته باشد و یا به هر دلیل دیگری، سازمان مجاز به جابجائی آگهی و یا پخش نکردن آن است، لذا با انجام این مانیتورینگ از پخش آگهی در محل مورد نظر و یا در محل دیگری اطلاع یافته و یا اطمینان حاصل می شود.

2. تحلیل دقیق فعالیت های رقبا، با دراختیار داشتن نحوه پخش رقبا به راحتی می توان از استراتژی آنان در رسانه تلویزیون و نحوه فعالیت های آنان اطلاع حاصل نمود. گزارشات دقیق این مانیتورینگ برحسب نیاز در عناوین گوناگون نوع فعالیت، نوع محصول، مدل محصول، کارائی ها و... قابل تحلیل و ارائه است.

مانیتورینگ رسانه های محیطی (بیل بورد، پل عابر، ...)

این شرکت تنها شرکت در ایران است که یک دیتا بیس بسیار خوب و عظیمی در مورد تمام تابلوهای شهری تهران، کرج، و مراکز تمام استان ها و شهرهای بزرگ دارد. این اطلاعات به همراه تحلیل شناسنامه ای تابلوها، عکس های کامل از هرکدام، موقعیت تابلوها در شهر، نسبت دید و وضعیت دید

هر یک از تابلوها، تعرفه قیمتی اجرائی اکران و... قابل ارائه و بازبینی جهت اجاره احتمالی است. تا کنون مشخصات نزدیک به 4000 تابلو در این دیتا بیس ثبت شده است.

با توجه به افزایش قیمت های تابلوهای سطح شهر به ویژه شهر تهران، انتخاب درست و دقیق تابلو و محل آن بسیار مهم است لذا در اختیار داشتن این اطلاعات برای انتخاب و سپس بررسی های احتمالی بعدی شامل اجرای درست توسط پیمانکار و هم چنین بررسی فعالیت های رقبا یک ابزار قدرتمندی محسوب خواهد شد.

مانیتورینگ نشریات

واحد مانیتورینگ نشریات هر روز، حدود 30 عنوان روزنامه و مجله را مانیتور و ثبت گزارش می نماید. اطلاعاتی همچون نام نشریه، تیراژ آن، صفحه درج آگهی، اندازه آگهی، پیام آگهی، و ... در دیتا بیس اطلاعاتی نشریات ثبت می گردد سپس تحلیل شده و می تواند به منظور بررسی وضعیت خود نشریه( اعم از اینکه بر فرض فلان نشریه تا چه اندازه آگهی دارد، کدام صفحه بیشتر مورد استقبال شرکت ها و موسسات قرار می گیرد، هر نشریه تا چه اندازه در جذب آگهی موفق هستند که خود نشان دهنده میزام موفقیت نشریه نزد مخاطبان است) و یا بررسی نحوه آگهی و تبلیغات مطبوعاتی سایر شرکت ها مورد استفاده کامل قرار بگیرند.

نشریات مورد بررسی عبارتند از: ایران، جام جم، همشهری، اعتماد، اعتماد ملی، ایران ورزشی، خبر ورزشی، 90، خانواده سبز، دنیای تصویر، عصر ارتباط، کانون خانواده، فیلم، موفقیت، رایانه و .......

مانیتورینگ فعالیت های بازار

آنچه در این بخش انجام می شود فعالیت شرکت های مختلف در بازار و محل عرضه است. به عنوان مثال اتفاقاتی که در بازار الکترونیک در بخش موبایل روی می دهد اعم از تعداد کالاهای به نمایش گذاشته شده، سهم توزیع مارک ها و مدل های مختلف، سهم اذهان مشتریان، کالاهای جدیدالورود، مشخصات کالاهای عرضه شده نقاط قوت و ضعف و نحوه نگرش عرضه کنندگان و فروشندگان در مورد آنها، و ... تماما مانیتور شده و ثبت می شود و به طور ماهانه قابل ارائه و گزارش گیری است.

مانیتورینگ وب سایت

در این بخش سایت هائی که توسط کاربران ایرانی داخل کشور، بیشمار مورد استفاده قرار گرفته اند از سایت های معتبر، رتبه بنده شده و اخذ می شود و سپس 50 سایت اول، مانیتور می شوند و اطلاعات مربوط به آنها به دو منظور استفاده شرکت جهت درج آگهی بر حسب نیاز، و توجه به فعالیت های رقبا در این بخش ارائه و ارسال می گردد.

اجرای تبلیغات

اجرای تبلیغات همانقدر اهمیت دارد که طراحی کامل یک برنامه تبلیغاتی. قدر مسلم اگر بهترین برنامه ها نوشته شود، و مناسب ترین خرید ها و رسانه ها انجام شود، اما اجرای مناسبی نداشته باشد، رقم تبلیغات فقط هزینه شده است و بازدهی لازم حاصل نشده و اهداف دست نیافتنی خواهند بود.

الف) استودیوی ساخت فیلم تبلیغاتی (ساخت فیلم تبلیغاتی (رپرتاژ و تیزر)

گاهی اوقات ارقام قرارداد های پخش تلویزیونی اعداد میلیاردی است اما با پخش یک تیزر بی محتوا و نامربوط، تمام هزینه ها به هدر می رود و گاهی نیز اثربخشی رسانه به همین دلیل زیر سئوال می رود. در حالی که اگر یک فیلم مناسب ساخته شود، شاید با کمترین پخش بتوان بیشترین اثر را کسب کرد. بنابراین ایده پردازی و ساخت یک فیلم مناسب تبلیغاتی اولین گام مهم در تبلیغات تصویری انیمیشن تلقی می گردد.

ب)ساخت انیمیشن

ساختن انیمیشن های بسیار قدرتمند می تواند به سه لیل موثرتر باشد، اولا در تبلیغاتی که انیمیشن برگشت بهتری دارد مانند تبلیغات خاص کودکان، ثانیا می تواند در کاهش هزینه های اجرائی رئال موثر باشد و نهایتا نیز در دنیای انیمیشن انعطاف بیشتری برای خیال پردازی ها و بیان مسائل مختلف وجود دارد.  

ج) طراحی نوشتاری و تصویری

خلاقیت نوشتاری و تصویری در صدر تمام اجراهای تبلیغاتی قرار دارد. با توجه به ویژگی های محصول، و سیاست های شرکت باید مناسب ترین و بهترین ایده خلق شده و بر طبق آن تمام طرح ها تهیه و اجرا شوند.        

امور چاپ و هدایای تبلیغاتی

سمپلینگ

تبلیغات با استفاده از روش ارتباط مستقیم که امروز به شکلی بسیار وسیع و مداوم توسط شرکت ها و تولیدکننده های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد, به عنوان راه حلی کوتاه ، مستقیم و بسیار تاثیر گذار شناخته شده است. این فرآیندها را عموماً با نام کلی سمپلینگ می شناسند.

• فرهنگ سازی استفاده درست از محصول                          

• بومی شدن ارتباط بین مصرف کننده و تولید کننده

• عدم نیاز به هزینه اولیه از طرف مصرف کننده جهت تست محصول یا تجربه کاربری آن

• معرفی محصول در مطلوب ترین حالت (برقراری ارتباط بین 2 انسان)

• عدم وجود فاصله زمانی از معرفی تا استفاده

• تاثیر آنی و قوی جهت خرید کالا

• امکان پاسخگویی سریع و بلافاصله به سوالات اولیه مصرف کننده

• آفرینش اولین و پایدارترین تاثیر در ذهن مصرف کننده

• امکان کنترل و چک بازخورد و اطلاعات داده شده به مصرف کننده بصورت مستقیم توسط سمپلر آموزش دیده

• امکان اصلاح شیوه استفاده نادرست محصول و بازگرداندن مشتریان از دست رفته

17- تحلیل رفتار مصرف کننده:

توسعه مطالعات رفتار مصرف‌کننده، نتیجه چرخش فلسفه بازاریابی از گرایش تولید و محصول به گرایش فروش و سپس گرایش بازاریابی است. عوامل دیگری نیز در گسترش مطالعات رفتار مصرف کننده دخیل بوده‌اند که عبارتند از: سرعت زیاد معرفی محصولات جدید، چرخه‌های کوتاه‌تر عمر محصولات، افزایش جنبش‌های حمایت از مصرف‌کنندگان بوسیله گروه های خصوصی و سیاست‌گذاران عمومی، توجه به محیط زیست و رشد بازاریابی خدمات.

در چنین فضایی داشتن درک صحیح از مصرف‌کنندگان و فرایند مصرف، مزیتهای متعددی را در بر دارد. این مزیتها شامل کمک به مدیران در جهت تصمیم‌گیری، تهیه یک مبنای شناختی از طریق تحلیل رفتار مصرف‌کنندگان، کمک به قانون‌گذاران و تنظیم‌کنندگان برای وضع قوانین مربوط به خرید و فروش کالا و خدمات و در نهایت به مصرف‌کنندگان در جهت تصمیم‌گیری بهتر می‌باشد. رفتار مصرف کننده در طراحی کمپین‌های تبلیغاتی نیز نقشی حیاتی ایفا می‌کند. با علم به نحوه رفتار مخاطبان است که می‌توان رسانه و پیام مناسب را انتخاب کرد. به علاوه مطالعه رفتار مصرف‌کننده می‌تواند در فهم عوامل مربوط به علوم اجتماعی که رفتار انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، به ما کمک کند. بر این اساس تحلیل رفتار مصرف کننده در مواردی همچون طراحی آمیخته بازاریابی، بخش بندی بازار و تعیین موقعیت و متمایز سازی محصول نیز امری لازم و حیاتی است.

• مخاطبان  چگونه از نیازشان به کالا یا خدمات خاصی آگاه می‌شوند؟

• مصرف‌کنندگان چگونه کالا یا خدمات خود را پیدا می‌کنند؟

• مصرف‌کنندگان چگونه انتخاب نهایی را بعمل می‌آورند؟

• چه اتفاقی می‌افتد وقتی کالا یا خدمت شما، ارائه می‌شود؟

• محصول شما چگونه انتخاب می‌شود؟

• چگونه پول محصول شما پرداخت می‌شود؟

• محصول شما چگونه ذخیره می‌شود‌؟

• چگونه محصول شما جابجا می‌شود؟

• مشتریان از محصول شما چگونه استفاده می‌کنند‌؟

• مشتریان وقتی از محصول شما استفاده می‌کنند به چه کمکی نیاز دارند؟

• آیا امکان پس دادن یا معاوضه وجود دارد؟ علل آن چیست؟

• چگونه محصول شما تعمیر یا سرویس می‌شود؟

• چه اتفاقی می‌افتد وقتی محصول شما مصرف می‌شود یا کاربردش تمام شود؟

تعریف علم مدیریت:

«مدیریت ، فرآیند بکارگیری منابع مادی و انسانی ازطریق؛ 1. برنامه ریزی، 2. سازماندهی، 3. بسیج منابع مادی و انسانی، 4. هدایت، 5. کنترل، در جهت رسیدن به اهداف سازمان برابر با ارزش های حاکم بر جامعه است.»

تعریف مدیریت بازاریابی:

« مدیریت بازاریابی، فرآیند تجزیه و تحلیل، طرح ریزی، اجرا و کنترل برنامه های تعیین شده برای فراهم آوردن مبادلات مطلوب با بازارهای موردنظر، به منظور دستیابی به اهداف سازمان است»

 


طرح توجیهی+آموزش نگارش طرح توجیهی+کامفار+بهین یاب+جواز تاسیس